5 „sveiki“ patiekalai, trukdantys mesti svorį

Riesutu sviestas Arimex1

Daugybė žmonių, neišmanydami sveikos gyvensenos, pasakoja šypsnį keliančias „sveikuoliškas“ istorijas: „Niekada nevalgau greito maisto, tik sumuštinius su kepta vištiena“, arba „numečiau 8 kg valgydama salotų lapus ar naujas dietines piliules, bet jaučiu, kad slenka plaukai ir, rodos, apalpsiu dėl padidėjusio širdies spaudimo“.
Žmonės, teigiantys, kad išmano sveiką mitybą, bet „sąmoningai jos nesirenka“, laikytis dietos mėgina vidutiniškai 6–10 kartų per metus. Patikrinę jų šaldytuvus ar spinteles, rastume riešutų sviesto su sumažintu riebalų kiekiu, šviesios duonos, neriebių ledų, lieso sūrio, ryžių trapučių, sausainukų be glitimo, javainių batonėlių. Kodėl žmonės tiki visais šiais produktais, o ne kreipiasi į mitybos specialistus, kurie pasiūlytų iš tiesų veikiantį mitybos planą?
1. Viskas be glitimo. Parduotuvėje galima rasti sausainių, makaronų, miltų, bandelių, pažymėtų ženklu „be glitimo“. Šis užrašas jokiu būdu nereiškia, kad maistas yra bent kiek sveikesnis, maistingesnis ar mažiau „storinantis“. Suvalgę trigubą mėsainį, kurio įprasta bandelė pakeista į bandelę be glitimo, pokyčių nepajusite. Žinoma, jei sergate celiakija ar jums nustatytas glitimo netoleravimas, toks pasirinkimas būtinas. Dvigubai brangesni produktai nesuteikia papildomos maistinės vertės, o sausainukai iš 35 ingredientų, kurių didžiąją dalį sunku net ištarti, nėra labai sveiki.
2. Liesas sūris. Sūris, kurį siūlo valgyti besilaikantys dietos, nėra toks jau nekaltas produktas: jo sudėtyje galima rasti bulvių dribsnių, inulino, celiuliozės miltelių, dirbtinių dažiklių, kiaušinio trynių, ksantano gumos ir kt. Tai nėra įprastas sūris, kurį sudaro pienas, enzimai ir, galbūt, prieskoniai.
3. Riešutų sviestas su sumažintu riebalų kiekiu. Riešutuose yra daug gerųjų riebalų, tad klaidinga juos pakeisti cukrumi. Norint tikrai sveiko riešutų sviesto, parduotuvės lentynoje ieškokite natūralaus riešutų gaminio be pridėto aliejaus, cukraus ir kitų ingredientų.
4. Neriebus majonezas ir salotų padažas. Daugumoje šių padažų pašalintus riebalus keičia žalingas cukrus – juk maistas turi būti skanus. Salotoms rinkitės balzaminį actą bei alyvuogių aliejų, o sumuštiniuose majonezą keiskite avokadu arba humusu, grūdėtomis garstyčiomis. Paskutinius dešimtmečius riebalai buvo demonizuoti, tad žmonės ieškojo alternatyvų, kurios, deja, tik padidino nutukusių skaičių.
5. Ryžių trapučiai. Jie neskanūs ir prastos maistinės vertės – geriau rinktis sotesnius, nors ir daugiau kalorijų turinčius, viso grūdo, natūralius, neapdorotus gaminius. Atskirkite alkį nuo troškimo: pastarojo atveju geidžiate tam tikro maisto, būdami alkani valgysite bet ką – pvz., obuolį, dubenį dribsnių, kepsnį. Jei paklausę savęs atsakysite, kad obuolio nenorite, bet šokolado neatsisakytumėte – tai ne alkis, o troškimas.
Nereikia savęs bausti už šias daromas klaidas: gamintojai kuria absurdiškus šūkius, kad įtikintų savo gaminių sveikumu, visuomenė pakvaišta dėl naujo patiekalo, dietos ar įžymybių pasidalintų greitų pokyčių patarimų. Geriausias patarimas sveikai gyvensenai – skaityti produktų etiketes ir klausti, kaip ir iš ko jie pagaminti.


Produktai, susiję su šiuo straipsniu
Energetinė vertė, kcal Baltymai, g Angliavandeniai, g iš kurių cukrus, g Riebalai, g iš kurių riebalų rūgštys, g Skaidulos, g Natris (druska), g
zemes_branduoliai4 Žemės riešutai 609,0 25,7 19,2 6,2 46,1 6,1 7,3 0,0
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.