7 sveikos mitybos patarimai – kasdien geresnė savijauta
Dalijamės septyniais sveikos mitybos patarimais, kurie gali pagerinti nuotaiką ir produktyvumą.
1. Kalorijas suvalgykite, o ne išgerkite
Atliktų tyrimų duomenimis, vienas butelis vyno per savaitę suteikia apytiksliai 10 kilogramų vertų kalorijų per metus. Kasdien išgėrus stiklinę lieso pieno ir stiklinę sulčių, gaunama kiek mažiau nei 150 tūkst. kalorijų arba daugiau nei 20 kilogramų. Šios kalorijos yra „tuščios“ – jos beveik neturi maistinės vertės. Visus reikalingus vitaminus be vargo galima gauti iš maisto papildų, o troškuliui malšinti reikėtų rinktis vandenį.
2. Rinkitės viso grūdo produkciją
Duona, makaronai, net picos padas, pagamintas iš viso grūdo miltų, yra vertingesnis ir suteikia ilgesnį sotumo jausmą. Be to, kad sulaiko nuo užkandžiavimų, viso grūdo angliavandeniai yra lėčiau skaidomi – taip energijos užtenka ilgesnį laiką, palyginus su paprastaisiais angliavandeniais, kurie į cukrų skyla kur kas greičiau, o jų suteikiamas energijos lygis staigiai krenta.
3. Desertus valgykite iš mažesnių lėkščių ar dubenėlių
Didelėje lėkštėje esantis maistas atrodo mažesnis, o tokio pat dydžio porcija mažoje lėkštėje atrodys didesnė. Rekomenduojama šviežias daržoves ir kitą sveiką maistą patiekti didelėse lėkštėse, kad kiltų noras jo suvalgyti daugiau, o nesveikus patiekalus, saldumynus – mažose lėkštėse, sukuriant didelės jų porcijos iliuziją.
4. Susivaldykite parduotuvėje
Apsipirkinėdami prekybos centruose, susivaldykite ir nepirkite nesveiko maisto vien todėl, kad jau ištuštinote jo atsargas. Jei namuose neturėsite nesveiko maisto, jo ir nevalgysite.
5. Nebevalgykite vakarais
Valgant vėlai vakare, virškinimo procesai vyksta visu tempu – tai tarsi kuras kūnui, paraginimas dirbti. Užmigus, medžiagų apykaita nesustoja: kūnas pereina į alkio režimą, todėl kalorijas degina neefektyviai. Prabudę po tokios nakties, jausite žvėrišką alkį, o visas tą rytą suvalgytas maistas bus sukauptas riebalų pavidalu ir galiausiai virs papildomais kilogramais. Patariame naudotis paprasta, bet griežta taisykle – nebevalgyti po 20 val. Galima išimtis – apsilankymas vėlyvame vakarėlyje, kuriame patiekta vaišių.
6. Vizualizuokite siekiamą rezultatą
Anot psichologijos žurnalo „Psychology Today“, proto pratimai yra beveik tokie pat efektyvūs, kaip ir fiziniai, tad efektyviausia juos daryti kartu. Pasitreniruokite: užsimerkite ir įsivaizduokite save valgantį gerą maistą, gerai atrodantį, besijaučiantį sveikai. Tai padės pakeisti jūsų mąstymą – pokyčių imsite siekti todėl, kad jie leis puikiai jaustis.
7. Skaitykite etiketes
Skaitydami etiketes, kreipkite dėmesį į porcijoje esantį ląstelienos ir riebalų kiekį. Gali paaiškėti, kad esate įpratę suvalgyti visą dėžutę migdolų krekerių, manydami, kad jie yra sveiki. Deja, perskaitę etiketę galite nustebti – juose galbūt visiškai nėra ląstelienos, o riebalų esama tiek pat, kiek ir dėžutėje ledų.