Kaip išvengti popietinių tingumo apraiškų

tingi

Jei jaučiate, kad įpusėjus dienai energija tarsi išgaruoja – jūs ne vieni. Tokie tingumo apsireiškimai veda prie prasto produktyvumo, klaidų, nelaimių ir prie apgailėtinos savijautos bei noro tingiai susirangyti lovoje. Nors daugeliui žmonių tokia būsena – gana įprasta, viso šito galima išvengti truputį pakeitus savo gyvenimo būdą.

Valgymas energijai

Dietos – viena pagrindinių priežasčių, kodėl po pietų aplanko tingulys, tačiau gerai yra tai, kad tai pakeisti – bene lengviausias dalykas. Dieta veikia energijos lygį organizme dažniausiai tada, kai valgomas maistas, sukeliantis cukraus kiekio kraujyje sumažėjimą. Norint gauti nenutrūkstamą energijos srautą iš valgomo maisto, reikėtų valgyti lėtai įsisavinamus gliukozės šaltinius. Tai yra mažiausiai apdoroti produktai/maistas, todėl organizmui prireikia daugiau laiko pačiam juos apdoroti. O tai reiškia, kad ir gautos energijos nesunaudosite visos iškart – kaip tai atsitiktų iš maisto greitai įsisavinus visą gliukozę.

Galima išbandyti daug dalykų, kurie garantuos, kad valgote lėtai įsisavinamas medžiagas. Pavyzdžiui, vietoje įprastų makaronų rinkitės storesnius kiniškus, kurie pagaminti iš viso grūdo, taip pat, gamindami įsitikinkite, kad jie būtų nepervirę. Jei ruošiatės valgyti picą, naudokite miltus, maltus akmens girnomis. Jei tokios galimybės nėra, greta picos paskanaukite salotų su alyvuogių aliejumi, keliais kietai virto kiaušinio gabalėliais ar užkąskite pupelių salotų, taip pat – 500 mg C vitamino. Visa tai padės sulėtinti picos įsisavinimą.

Patarimas. Yra du lengvi būdai, kaip sulėtinti gliukozės įsisavinimą iš greičiausiai įsisavinamų angliavandenių:

  1. Jau paruoštą patiekalą paskaninkite šlakeliu pirmo spaudimo alyvuogių aliejaus.
  2. Į patiekalą dėkite rūgšties turinčio maisto, pvz. citrinos, acto ar pomidorų pastos.

Dalijamės lentele, kuri padės lengviau susigaudyti, kokią gliukozę organizmas kokiu spartumu įsisavina:

Sparčiai absorbuojama gliukozė Vidutiniškai absorbuojama gliukozė Lėtai absorbuojama gliukozė
Riestainiai Ruginė duona Riestainiai iš akmens girnomis maltų kviečių
Balta arba nemaltų kviečių duona Rupi duona Akmens girnomis malti kvietiniai miltai
Sūrūs sausainėliai Nesmulkintų grūdų skrebutis, paskanintas alyvuogių aliejumi Sausainiai, pagaminti iš alyvuogių aliejaus, natūralaus klevų sirupo, akmens girnomis maltų kviečių miltų, žaliavinio cukraus ir riešutų.
Saldūs, vaisiniai gėrimai, skirti sportininkams „Coca Cola“ Nesaldintos obuolių sultys
Cukrus granulėmis Žaliavinis cukrus Klevų sirupas
Minkštai virti įprasti makaronai Kietai virti įprasti makaronai Viso grūdo spagečiai
Augalinis aliejus Alyvuogių aliejus Pirmo spaudimo alyvuogių aliejus
Ryžių paplotėliai Ryžių paplotėliai su riešutų sviestu Viso grūdo krekeriai su riešutų sviestu
Trintų bulvių košė Bulvės su alyvuogių aliejumi Bulvių salotos su alyvuogių aliejumi ir actu

 

Dieną valgykite nuosekliai

Praleisti pusryčiai, priešpiečiams paskubomis sukimštas riebus keksiukas, itin sotūs pietūs ir vakarienė. Šitai reikėtų keisti – valgykite mažesnėmis porcijomis ir užkandžiaukite tarp pagrindinių valgymų. Suvalgykite lengvus pusryčius, pietus ir vakarienę, kurių sudėtyje būtų lėtai įsisavinamos gliukozės produktų ir maistingųjų medžiagų. Tarp pagrindinių valgių užkąskite riešutų, sėklų, vaisių ir daržovių. Ši strategija palaikys gliukozės lygio balansą visą dieną ir suteiks nuolatinės energijos srautą kūnui ir protui.

Gerkite skysčių

Dehidratacija sumažina kraujo tekėjimą į organus, todėl atsiranda nuovargis. Didžioji dalis žmonių net nesuvokia, kad kasdien patiria dehidrataciją. Svarbiausia – nelaukti, kol aplanko troškulys ir tik tuomet atsigerti vandens. Tai jau dehidratacijos požymis. Per dieną reikėtų išgerti bent 8 puodelius vandens.

Tiesa, svarbu ir tai, kokie skysčiai vartojami. Filtruotas vanduo visada buvo ir išliks geriausiu hidratacijos būdu. Kiti geri pasirinkimai – žalioji ir kitos žolelių arbatos. Reikėtų vengti gazuotų, sportininkams skirtų ir energetinių gėrimų, kadangi juose gausu nereikalingų kalorijų, kitų priedų ir cheminių medžiagų.

Nuolat treniruokitės

Treniruotės pakelia energijos kiekį. Pradėjus kasdienes naujas treniruotes, pradžioje po treniruočių galite jausti mieguistumą, tačiau padirbėjus savaitę ar dvi, pradėsite jausti žvalumą, energiją, jausitės fiziškai stipresni. Venkite treniruotis po vakarienės, kadangi sutrikdysite miego ritmą, bus sunku užmigti. Tuo tarpu sportuojant anksti ryte, po kurio laiko pastebėsite, kad miegas darosi vis geresnis ir geresnis, o tai reiškia, kad galėsite mėgautis energingesne diena ir ramesne naktimi.

Tinkamai išsimiegokite

Miegas tikrai nėra pervertinamas. Organizmas reikalauja 7-8 valandų miego per parą tam, kad galėtų tinkamai funkcionuoti. Miegant, kūnas gyja ir atsigauna po visos dienos veiklos. Miegas padės per dieną išlikti budriam, todėl bus lengviau susitvarkyti stresinėse situacijose.

Giliai kvėpuokite ir pasirąžykite

Gilus kvėpavimas išvalo kūną, išlaisvina užstrigusią energiją, padidina gaunamo deguonies kiekį ir stimuliuoja energijos sklidimą kūnu. Lygiai taip pat rąžymasis paspartina kraujo tekėjimą ir deguonies patekimą į jį.

Išeikite trumpai pasivaikščioti

Pajudėjimas gryname ore tiesiog įkvepia. Toks trumpas pasivaikščiojimas gali suveikti kaip dienos tempo pakeitimas, kai reikia prasibudinti ir išlikti budriam – užteks ir 5 min.!

Venkite cukraus ir kofeino

Nors cukrus ir kofeinas yra tie dalykai, kurie gali suteiktos „greitos“ energijos, tokia energija veikia labai trumpą laiką, todėl praėjus poveikiui, dažnai pajuntamas dar didesnis energijos nuosmukis. Reikėtų vengti energijos stimuliatorių ir energiją gauti iš kitų šaltinių.

Kontroliuokite stresą

Niekas taip stipriai neveikia energijos tiekimo kaip stresas. Jei su juo nesusidorosite, jis užvaldys gyvenimą ir jus išsekins. Jei pastebite, kad vis dažniau sakote „aš jaučiu tokią įtampą…“, reikėtų išmokti geriau kontroliuoti savo stresą. Jei jaučiate, kad nėra galimybės to padaryti ar nėra laiko kurti streso mažinimo strategijų, reikia daryti pokyčius ir gyvenime – būtina sumažinti gaunamo streso kiekį.

Nelaukite, kol išsivystys chroniška liga – taip, stresas darys įtaką kiekvienai jūsų kūno dalelei. Jei manote, kad pokyčiai nereikalingi, padarykite tai ne dėl savęs, bet dėl kitų – žmonių, kurie jums rūpi ir kuriuos mylite. Ieškokite pagalbos – ar tai būtų naujos jogos treniruotės, masažai, meditacija, pokyčiai karjeroje, psichologas ar kt. Tai turi būti prioritetas!

O gal sveikatos sutrikimai?

Jei išbandėte visas siūlytas energijos pakėlimo strategijas, tačiau vis dar po pietų jaučiatės pervargę, gali būti, kad problemos reikia ieškoti kitur. Apsilankykite pas gydytoją, galbūt jus kamuoja sveikatos sutrikimai.

 

 

Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.