Kodėl taip sunku valgyti sveikai?

Sveikas maistas prieš nesveiką

Sveikai maitintis gali būti sudėtinga dėl daugybės priežasčių, tačiau vienos pagrindinių – užimtumas ir laiko stoka pasigaminti sveikam maistui. Darbotvarkei pradėjus kirstis su sveikos mitybos įpročiais, kenčia būtent pastarieji – žmonės yra linkę tenkintis patogiai ruošiamu ar greitu maistu. Nepavalgę ilgesnį laiką, sulauksite žvėriško alkio, kuriam malšinti imsitės net to maisto, kurio įprastai nemėgstate. Jei ši situacija pažįstama, pats laikas sveiką mitybą paversti prioritetu. Tai leis būti sveikesniu, produktyvesniu, bus lengviau koncentruoti dėmesį ir dirbti efektyviau, o galiausiai – nebe darbotvarkė kontroliuos jus, o jūs ją.

Sulėtinkite apsukas

Nusprendę teikti prioritetą sveikai mitybai, išlikite kantrūs ir vienu metu siekite 1–2 tikslų. Sąmoningas valgymas gali išmokyti valgyti lėčiau ir sutelkti dėmesį į maisto skonį, tekstūrą. Pastebėsite, kad maisto sotumui pajausti reikės mažiau, be to, galėsite iš tiesų juo mėgautis.

Sąmoningumo reikia ir norint suprasti organizmo siunčiamus alkio bei sotumo signalus, taip pat atskirti tikrą alkį nuo emocinio. Sotumo signalas svarbus todėl, kad leidžia laiku sustoti ir neprisivalgyti per daug. Daktarė Mišelė Mei savo knygoje „Valgyk, ką mėgsti, mėk, ką valgai“ rašo: „Valgydamas instinktyviai, valgai, ką mėgsti… Pasitikėkite savo kūnu, pasakančiu, kada ir kiek valgyti“.

Užmirškite ribojančias dietas

Žymus komikas Denas Benetas yra pasakęs: „Turbūt niekas pasaulyje nesukelia tiek tuščių vilčių, kaip pirmos keturios dietos valandos“. 2007 m. atliktoje kelių „Amerikos psichologo“ tyrimų apžvalgoje nustatyta, kad dietos besilaikantys žmonės įprastai priauga daugiau svorio nei numeta. Organizmas turi nuostabų sugebėjimą atpažinti, kad negauna jam reikalingų medžiagų, ir reikalauti stingančio maisto.

Maitinkite savo kūną

Sveika mityba suteiks organizmui būtinų medžiagų ir pasotins, taip pat duos energijos ir padės valdyti stresą. Didžiausią dalį raciono turėtų sudaryti daržovės, vaisiai, liesi baltymai, viso grūdo gaminiai, pieno produktai, ankštiniai ir sveikieji riebalai, esantys riešutuose, avokaduose, alyvuogių aliejuje, žuvyje.

Sveiko valgymo strategijos

Viena tokių strategijų, veikianti daugumai žmonių, yra vartoti daug baltymų turinčių patiekalų ir užkandžių. Tai gali būti varškė, neriebus sūris, kiaušiniai ar jų baltymai, tofu, riešutai, žemės riešutų ar migdolų sviestas, liesa mėsa, jogurtas. Taip pat su kiekvienu valgiu vartokite daržovių bei neleiskite organizmui išsausėti – gerkite daug vandens. Be to, valgykite skirtingų viso grūdo produktų – rudųjų ryžių, kvietinių bulgur kruopų, bolivinių balandų, miežinių kruopų, speltos, avižų.

Skirkite prioritetą

Kartais diena būna tokia užimta, kad planuoti sveikus pietus tampa neįveikiama užduotimi. Vis dėlto net ir turint labai mažai laiko, gamindamiesi sveiką maistą užtruksite trumpiau nei eidami į parduotuves pirkti pusgaminių ar užsukdami į greito maisto restoraną.

Greitos ir sveikos idėjos

Jei ryte turite mažai laiko, pasigaminkite pusryčiams skalsios avižinės košės. Įprastai išvirkite avižas, pridėkite cinamono, mėlynių ir smulkintų migdolų, o jei negalėsite suvalgyti namuose, sudėkite į indelį – suvalgysite darbe. Greitam užkandžiui sumaišykite varškės sūrį su riešutais ir džiovintais vaisiais arba suvalgykite sumuštinį su riešutų sviestu ant viso grūdo duonos. Kitas greitai ir lengvai pagaminamas maistas – salotos: įdėkite įvairiausių daržovių ir šalia pasirinkite vištienos ar kalakutienos, ankštinių ar neriebaus sūrio, pagardinkite avokadu.

Apsvarstykite

Greitas maistas ir pusgaminiai visada ranka pasiekiami, tad labai svarbu sukurti sau tokį sveikos mitybos planą, kurio laikytis bus patogiausia jums.


Produktai, susiję su šiuo straipsniu
Energetinė vertė, kcal Baltymai, g Angliavandeniai, g iš kurių cukrus, g Riebalai, g iš kurių riebalų rūgštys, g Skaidulos, g Natris (druska), g
cashew2 1GO RIEŠUTŲ IR DŽIOVINTŲ VAISIŲ MIŠINYS 482 7 56,7 45,4 24,5 5,4 3,1 0,2
migdolai Migdolų riešutai 663,0 24,2 20,5 6,6 52,0 4,7 8,1 0,0
migdolai_k_s2 Kepinti ir sūdyti migdolų riešutai 639,0 27,7 20,7 4,7 45,9 6,9 16,0 0,2
zemes_branduoliai4 Žemės riešutai 609,0 25,7 19,2 6,2 46,1 6,1 7,3 0,0
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.