Mažesnis svoris, daugiau raumenų. Kaip tai pasiekia Nacionalinės futbolo lygos žaidėjai?

89192

Nacionalinės futbolo lygos (NFL) žaidėjai sunkiai dirba tiek lauke, tiek sporto salėje, tačiau treniruotės – tik viena dalis. Dar jiems itin svarbu mityba. „Jei visą dėmesį skirsite tik treniruotėms, ne tik nepasieksite norimų rezultatų, bet ir atsiras didesnė rizika susižeisti“, – sako sporto mitybos ir dietos specialistai.

Neverta tikėti ir populiariu mitu, kad NFL žaidėjai valgo viską, ką mato jų akys. Barry Rubin‘as, „Philadelphia Eagles“ treneris teigia, kad netinkamas kūno svoris žaidėją sulėtina, paverčia vangiu ir jautriu sužeidimams: „Neįmanoma „aplenkti“ savo kalorijų. Jei bandysite tai padaryti, susižeisite“.

Paslaptis nedidelė – norint atrodyti kaip profesionalus NFL žaidėjas, reikia ir elgtis taip, kaip elgiasi jis. O tai reiškia, kad organizmas turi gauti užtektinai baltymų, mitybos valgiaraštį turi sudaryti tinkamas kiekis maistingųjų medžiagų.

Baltymai – profesionalų draugas

Komandos „Cincinnati Bengals“ saugas Chris‘as Crocker‘is sako: „Dieta man, žaidėjui, yra labai svarbu. Prieš rungtynes svarbiausia du dalykai – tinkamas baltymų ir angliavandenių kiekis.“ Tokie žaidėjai kaip Crocker‘is, su savimi visur nešiojasi baltymų, kadangi jie yra pagrindinis bet kurios ląstelės kūne (ir raumenų) „statybinis“ ingredientas.

Treniruotės metu, kūne vyksta daugybė mažų raumenų plyšimų, todėl baigus sportuoti, būtina kūnui leisti pailsėti, kad jis turėtų laiko „užauginti“ ir pagydyti sužeistus raumenis. Tam, kad procesas vyktų sklandžiai, būtina organizmui duoti „statyboms“ reikalingos medžiagos. Tiesa, nederėtų baltymų vartoti vienų – organizmui reikia ir angliavandenių. Norint pagerinti medžiagų pasisavinimą, baltymuose turi būti šiek tiek cukraus. Angliavandeniai ne tik padės kūnui auginti raumenis, bet ir suteiks jėgų treniruotei.

Nemaža dalis NFL žaidėjų baltymus vartoja vietoje užkandžių. Greitai sukramsnotas baltymų batonėlis ar stiklinė baltymų kokteilio puikiai tinka pertraukėlės sporto salėje metu. Tiesa, tai neturėtų būti vienintelis maistingųjų medžiagų šaltinis.

Mažiau reiškia geriau

Baltymai turėtų atsidurti kiekvienoje valgio lėkštėje, tačiau atsargiai – tai turi būti tinkami baltymai, pavyzdžiui, liesa vištiena, liesa jautiena, sojos, pupelės.

Sezono žaidynių metu, buvęs „Tennessee Titan“ gynėjas Torrie Griffin‘as sudegindavo tiek kalorijų, kad kasdien turėdavo suvartoti apie 8 tūkst. kalorijų, kad išlaikytų reikiamą savo 131 kg svorį. Tokia kalorijų porcija didžiajai daliai žaidėjų – normali, tad jie turi atidžiai kontroliuoti mitybą, kad svoris išliktų stabilus.

T. Griffin‘as šiuo metu – asmeninis treneris ir specialios fitneso stovyklos įkūrėjas, tačiau norintiems pasiekti reikiamą formą, nerekomenduoja sekti jo pėdomis – laikytis dietos, kuri žaidynių metu padėdavo išlikti reikiamo svorio. Ką jis valgydavo? Pusryčiams – padidintą porciją vaflių, kiaušinių, šoninės, kruopų ir skrebučių. Pietums – du mėsainius, makaronus su sūriu ir keptas bulvytes. T. Griffin‘o teigimu, tuo metu niekas labai negalvodavo, kokiu kiekiu blogo maisto užkemšamas skrandis.

Kas galėtų pasinaudoti tokiu NFL žaidėjų mitybos planu? Tik jie patys. Jei žmogus dirba sėdimą darbą, o maitinasi kaip NFL žaidėjas, vienintelis dalykas, kuris augs, bus tikrai ne raumenys, o pilvas. Tas pats galioja ir tiems, kurie sportuoja, tačiau maitinasi netinkamai. Blogas maistas niekur nedingsta, treniruotus raumenis jis padengia riebalais. Norint džiaugtis vien tik raumenų mase, dieta turi būti taisyklinga, subalansuota – reikiamas kiekis baltymų, angliavandenių, nedaug – riebalų, daugiau vaisių ir daržovių.

Iš ko tuomet galima imti pavyzdį? Iš tų žaidėjų, kurių dietos lengvesnės ir „švaresnės“, pavyzdžiui, C. Crocker‘io, kuris tą dieną, kai treniruojasi, suvartoja 3-3,5 tūkst. kalorijų. „Aš turiu būti greitesnis, nei kai kurie mano komandos draugai, turiu sugebėti gauti kamuolį ir greitai pasiekti reikiamą vietą“, – sako C. Crocker‘is.

Jei sportuojate tris kartus per savaitę, galite kasdien suvalgyti maždaug  30 kalorijų kiekvienam kilogramui savo kūno svorio. Vaikinai, kurie sportuoja penkis kartus per savaitę, gali atitinkamai suvartoti 40 kalorijų. Vis dėlto, tai nereiškia, kad kai kas gauna „oficialų“ leidimą per dieną suvartoti daugiau nei 3 tūkst. kalorijų. Organizmui reikalingas kalorijų kiekis priklauso nuo svorio, aktyvumo lygio, amžiaus ir raumenų masės, tad vienas standartas jokiu būdu negali būti taikomas visiems be išimties.

Tai kas guli NFL žaidėjo lėkštėje?

Didžiajai daliai žaidėjų nereikia mąstyti apie savo mitybą. Tuo pasirūpina mitybos specialistai ir komandos gydytojai, sezono metu visi žaidėjai tris kartus per dieną valgo bendrą nustatytą maistą komandos kavinėje. Jei tokių privilegijų neturite, mityba pasirūpinti reikės patiems. Tam, kad būtų lengviau, žaidėjai dalinasi savo mitybos elementais, kuriais galima pasinaudoti. Anot jų, didelės paslapties nėra, svarbiausia – tinkamas balansas.

Lėkštė turėtų atrodyti taip:

  • Vienas trečdalis liesų baltymų (kiaušiniai, vištiena, kalakutiena, raudona mėsa)
  • Vienas trečdalis vaisių ir daržovių
  • Vienas trečdalis sveikų angliavandenių (pilno grūdo ryžių, makaronų ar duonos)

C. Crocker‘is savo dieną pradeda kalakutienos dešrelėmis ir kiaušinių baltymais, pomidorais ir špinatais. Pietums dažniausiai valgo keptos vištienos sumuštinį su žaliomis salotomis. Vakarienei – liesi baltymai, t. y. vištiena, kiauliena ar jautiena su rudaisiais ryžiais, garuose virtomis žaliosiomis pupelėmis bei žaliomis salotomis. Jei jaučiasi labai alkanas, tarp didžiųjų valgių užkanda dribsnių batonėlį ar suvalgo vaisių.


Produktai, susiję su šiuo straipsniu
Energetinė vertė, kcal Baltymai, g Angliavandeniai, g iš kurių cukrus, g Riebalai, g iš kurių riebalų rūgštys, g Skaidulos, g Natris (druska), g
zemes_branduoliai4 Žemės riešutai 609,0 25,7 19,2 6,2 46,1 6,1 7,3 0,0
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.