Mitybos poveikis sportui

sportas Arimex

Sporto rezultatai tiesiogiai priklauso nuo to, kokį maistą valgote. Raumenys, būtini sportuojančio žmogaus jėgai ir greičiui užtikrinti, auga tik organizmui gaunant pakankamai maistingų produktų ir efektyviai verčiant juos energija.

Sudėtingieji angliavandeniai

Užsiimant sportu, reikalingą energiją organizmas gauna iš sudėtingųjų angliavandenių. Anot Kolorado valstijos universitete atlikto tyrimo, sportininkams naudingiausi angliavandeniai kaupiami kūne. Sportuojantiems vidutiniu krūviu, angliavandeniai turėtų sudaryti 40–50 proc. su maistu gaunamos energijos: pirmąsias 90 min. kūnas energijai naudoja raumenyse sukauptą glikogeną, o praėjus šiam laikui, reikalauja naujų atsargų. Jennifer Anderson iš Kolorado valstijos universiteto teigia, kad padidinti šias atsargas gali angliavandenių dieta, kurios laikytis derėtų bent 2–3 dienas prieš varžybas. J. Anderson pažymi, kad tyrime dalyvavusiems ilgų nuotolių bėgikams, plaukikams ir futbolo žaidėjams buvo priskirta dieta, kurioje 70 proc. kalorijų gaunama iš angliavandenių. Pastarųjų daugiausia yra makaronuose, razinose, ryžiuose, orkaitėje keptose bulvėse bei viso grūdo duonoje.

Baltymai

Baltymų vartojimas neturi tiesioginės įtakos greitiems sporto rezultatams, tačiau jie prisideda prie raumenų vystymo ir, laikui bėgant, leidžia išvystyti didesnį greitį ir suteikia jėgos. David Mormon, „William ir Mary“ koledžo greičio ir jėgos treneris, paaiškina, kad baltymai yra statybinė raumenų medžiaga. Po jėgos treniruotės, greita baltymų porcija padės gyti kūnui ir auginti ištreniruotus raumenis. D. Marmon teigia, kad sportininkams reikalinga 1,5–2,5 g baltymų vienam kilogramui liesos kūno masės.  Daug baltymų ir mažai riebalų yra žuvyje, liesoje mėsoj, žemės riešutuose ir pupelėse.

Riebalai

Riebalų perteklius neigiamai veikia sportuojančiųjų rezultatus ir jų turėtų būti vengiama. Nors kai kurios riebiosios rūgštys yra būtinos ir naudingos sveikatai, riebalai yra ilgai virškinami ir gali sulėtinti jus varžybų metu. Didžiausią energijos kiekį gausite, jei prieš ir po rungtynių valgysite mažai riebalų turinčio maisto. Sportininkai ir atletai iš raciono turėtų išbraukti tokius daug riebalų turinčius gaminius, kaip šokoladas ir greitas maistas.

Hidratacija

Nacionaliniai sveikatos institutai teigia, kad vanduo yra svarbiausias ir, deja, dažniausiai užmirštamas sporto rezultatų faktorius. Per dieną rekomenduojama išgerti 8–10 stiklinių skysčių, taip pat gerti vandenį ar sportinių gėrimų prieš, per ir po varžybų. Palaikoma gera kūno hidratacija neleis formuotis nuovargiui rungtynių metu ir padės maksimaliai išnaudoti fizines galimybes.


Produktai, susiję su šiuo straipsniu
Energetinė vertė, kcal Baltymai, g Angliavandeniai, g iš kurių cukrus, g Riebalai, g iš kurių riebalų rūgštys, g Skaidulos, g Natris (druska), g
Violetinio misinio sudetis 1GO DŽIOVINTŲ UOGŲ MIŠINYS (violetinis) 305 3,1 69 61 1,6 0,2 2,4 0,07
Razinos2 1GO DŽIOVINTŲ UOGŲ MIŠINYS 320 2,9 75,6 71,5 0,5 0 1,0 0
razinos golden Razinos "Golden" 324,0 2,5 78,0 50,6 0,0 0,2 1,0 0,1
zemes_branduoliai4 Žemės riešutai 609,0 25,7 19,2 6,2 46,1 6,1 7,3 0,0
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.