Riešutai – vertinga ir simboliška žiemos švenčių dovana

Lazdynų riešutai

Visi norime per šventes nudžiuginti artimuosius naudingomis ir prasmingomis dovanomis. Tik kartais pritrūksta šiek tiek laiko sugalvoti, kas tai galėtų būti. Nuo senų laikų žmonės, linkėdami sveikatos, sėkmės, pilnatvės ir džiaugsmo, dovanodavo vieni kitiems riešutus.

Sėkmei, turtams ir sveikatai

Riešutas — tai naujos pradžios simbolis. Tiek Lietuvoje, tiek ir kitose šalyse įvairūs riešutai žiemos švenčių metu dovanojami artimiesiems linkint sėkmingų metų.

Štai Irane pistacijos vadinamos „besišypsančiais“, o Kinijoje – „laimingais“ riešutais. Šioje šalyje pistacijos dažnai dovanojamos Naujųjų metų proga, tikint, kad tai yra sveikatos, laimės ir sėkmės simbolis. Kinijoje taip pat tikima, kad žemės riešutai suteiks sveikatos, ilgaamžiškumą, klestėjimą, nuolatinį augimą, turtus ir sėkmę bei stabilumą. Anakardžių riešutai čia simbolizuoja auksą ir pinigus. Graikijoje lazdyno krūmedis buvo laikomas santuokos ir šeimos laimės, o lazdynų riešutai – taikos, sveikatos, turto ir galios simboliais.

„Lietuvoje vaisiai, uogos, riešutai siejami su vaisingumu, derlingumu, šeimos pagausėjimu. Jais puošdavo vaišių stalą, nešdavosi į svečius, dovanodavo linkėdami sėkmingų, vaisingų metų“, – sako Klaipėdos universiteto prof., dr., etnologas Rimantas Balsys.

Pasak etnologės, tautosakininkės Gražinos Kadžytės, riešutai Lietuvoje būdavo ir žaismingas eglutės papuošimas, ir privalomas šv. Kūčių stalo akcentas – nes tai turto, sėkmės ir džiaugsmo simbolis.

Riešutai – meilės pranašai

„Advento vakarais vaikinai pas merginas ateidavo su obuoliais ar riešutais. Ši dovana buvo lyg tarpininkas atkreipti patinkančio žmogaus dėmesį. Tokią situaciją gražiai atspindi daina: „Aš tau duosiu riešutų riešutų, kad tu neitum prie kitų, prie kitų“ – sako Gražina Kadžytė.

Pavaišinus merginas ir įteikus dovanas, laikantis tradicijų, dauguma norėdavo išsiburti ir sužinoti ateitį. Dovanoms bei burtams dažniausiai būdavo naudojami graikiniai bei lazdynų riešutai.

Pasak etnologo R. Balsio, be riešutų neapsieidavo ir dauguma šventinių žaidimų. Jis atkreipia dėmesį, kad buriamasi būdavo norint sužinoti, kaip derės javai, kas kiek gyvens, ar kada ir už ko ištekės, kiek palikuonių susilauks. Jaunuomenė tarpukalėdžiu būrėsi taip: paima saują riešutų ir skaičiuoja, ar poromis išeina. Jei poromis, tais metais ištekės/apsives, o jei lieka vienas, tai pasiliks be vedybų.

Suaugusių dviejų riešutų magija

Norintiems savo artimiesiems įteikti laimės simbolį ar išreikšti palankumą, meilę antrajai pusei, etnologas Libertas Klimka pataria ieškoti „keimerio“ – suaugusių dviejų riešutų. Žmonės sakydavo: „Jei keimerį rasi, viengungiu neliksi”, „Dvilypis riešutas – laimė“. Tokį riešutą padovanoti merginai – užuomina piršlyboms.

Buvo manoma, kad toks riešutas jo turėtojui pagerinsiąs atmintį. Riešutai iki šiol simbolizuoja protą bei gebėjimą spręsti užduotis. Net sakoma: „Gliaudo uždavinius kaip riešutus“, – vardija Libertas Klimka. Tad – tai puiki dovana ir moksleiviams, linkint sėkmingų mokslų, proto, išminties.

Ką verta prisiminti ruošiantis šventėms

Norint, kad šventės tikrai pavyktų, R. Balsys pataria dėmesį skirti žodžiams, veiksmams, puošmenoms, patiekalams, simbolinėms dovanoms, artimųjų lankymui. O ieškant dovanų linki prisiminti gamtą, kurioje tiek daug reikšmingų simbolių.

Kai kurios tradicijos, pavyzdžiui, dovanoti nelukštentus graikinius riešutus, linkint sėkmės, yra išlikusios iki pat šių dienų. Tad skirkite šiek tiek laiko pagalvoti, kas svarbu Jūsų mylimiems žmonėms, ir padovanokite jiems riešutų, simbolizuojančių tikruosius gyvenimo turtus.


Produktai, susiję su šiuo straipsniu
Energetinė vertė, kcal Baltymai, g Angliavandeniai, g iš kurių cukrus, g Riebalai, g iš kurių riebalų rūgštys, g Skaidulos, g Natris (druska), g
graikiniai_lukst2 Graikiniai riešutai 654,0 15,2 13,7 2,6 65,2 6,56 6,7 0,02
zemes_branduoliai4 Žemės riešutai 609,0 25,7 19,2 6,2 46,1 6,1 7,3 0,0
lazdynai lukstenti Lazdynų riešutai 718,0 17,6 14,9 3,4 63,2 4,5 9,6 0,0
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.