Sveika mityba: perkraukite savo smegenis
Pakeiskite savo smegenų įpročius, kad jie pradėtų mėgti sveiką maistą. Pagalvokite apie tuos laikus, kai nežinojote, kad egzistuoja maisto troškimas. Didžiajai daliai, tie laikai buvo vaikystėje, kai valgydavo tik tada, kai tikrai pasijusdavo alkani ir tik retkarčiais pasvajodavo apie šokoladinius skanėstus ar sūrius traškučius.
Kodėl užaugus viskas pasikeitė? Mūsų smegenys dar neišsivystė – kol kas jie turi tik asociacijas su daug kalorijų turinčiu maistu, tad tam, kad galėtume mėgautis sveiku maistu, reikia naujų asociacijų.
Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad atsakymas į šį klausimą yra ne toks sudėtingas, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Tiesiog reikia iš naujo treniruoti savo smegenis, kad jie nustotų trokšti kaloringo maisto ir imtų norėti šviežių ir sveikų alternatyvų. Skirkitės su maisto troškimais ir įsimylėkite sveikos alternatyvos įpročius!
Mylėkite sveiką valgymą: sumažinkite valios poreikį
Valia reikalinga tik ten, kur reikia kažko atsisakyti. Jei negalite atsispirti tam tikram maistui, venkite jo aplink save. Namų šaldytuve laikykite tik sveikus produktus, o jei pietaujate mieste, užsisakykite tik tai, ką iš tikrųjų ketinate valgyti. Pavyzdžiui, jei konkrečiai norite mėsos kepsnio, o ne bulvyčių, paprašykite padavėjo jas pakeisti salotomis – nereikia, kad bulvytės gulėtų šalia kepsnio ir jus gundytų.
Nevalgykite to, ko nemėgstate
Jei nemėgstate tam tikro maisto, neverskite savęs jo valgyti vien todėl, kad jis sveikas. Normalu nemėgti salotų ar varškės. Skirkite šiek tiek laiko ir parduotuvėje paieškokite tokio sveiko maisto, kokį mėgstate arba raskite kitą gamybos būdą, kad nemėgstamas produktas būtų paruoštas kitaip.
Gerkite daug vandens
Jei organizmas netenka skysčių, jums trūks energijos ir automatiškai ieškosite greitai gaunamos energijos – dažniausiai cukraus, druskos kupino apdoroto maisto. Jei nuolat gersite vandenį, nepajusite energijos nuosmukio.
Palikti šiek tiek maisto lėkštėje – normalu
Nemaža dalis žmonių susiduria su sunkumais, kai kalba pasisuka apie maisto likučius lėkštėje. Žinoma, švaistyti maistą nėra gerai, tačiau pagalvokite – jei valgote maistą, kurio jums nereikia, jis lygiai taip pat švaistomas. Bet kuriuo atveju – ar jis atsidurs jūsų skrandyje ar šiukšlinėje, tai nėra gerai. Sustokite valgyti tada, kai jaučiatės sotus.
Pasidomėkite apie mažiau riebų maistą
Maistas, kuris apibūdinamas kaip turintis mažai riebalų, yra labiau apdorotas nei originalus produktas, o riebalai dažnai pakeičiami cukrumi. Cukrus sukelia priklausomybę, ir lemia cheminius pokyčius organizme, kurie priverčia tik dar labiau norėti netinkamo maisto. Valgykite „originalias“ maisto versijas, tačiau mažesnėmis porcijomis – jausite didesnį pasitenkinimą ir, tikėtina, nenukentėsite nuo prasidėjusių maisto troškimų.
Susitelkite į tai, ką jums duoda sveikas maistas
Dažnai kai pradedame rinktis sveiką maistą, susikoncentruojame ties tuo, ką prarandame, o ne ką gauname. Pavyzdžiui, jaučiatės, tarsi iš jūsų buvo atimtas šokoladinio torto gabalėlis, kai kavinėje iš valgiaraščio išsirinkote ne jį, o vaisių salotas. Tačiau kai pasirenkate sveiką alternatyvą, jūs puoselėjate savo kūną, išvengiate svorio augimo, pakeliate savo energijos lygį ir dar daugiau! Koncentruokitės į iš mitybos gaunamus privalumus ir pasvarstykite apie tai kaip apie investiciją į ilgalaikę gerovę.
Visada su savimi turėkite sveikų užkandžių
Užpuolus alkiui, ranka dažniausiai siekia greito energijos antplūdžio suteikiančio cukraus pilno, apdoroto ar riebaus maisto. To pavyks išvengti, jei visada su savimi turėsite sveikų alternatyvų (pvz. riešutų ir dž.vaisių mišinių) ir smegenys net nespės pagalvoti apie nesveiko maisto galimybę.
Suvokite, kad tam tikras maistas pagamintas taip, kad priverstų jus persivalgyti
Daug druskos, cukraus turintis maistas yra tikslingai sukurtas taip, kad jo suvalgytumėte daugiau – jam neįmanoma atsispirti. Problema ne jumyse – ji maiste. Suvokite, kad niekada nepavyks jo suvalgyti saikingai, tad palikite tai ypatingoms progoms.
Atsikratykite kaltės
Sveika mityba neturi būti visu 100 proc. sveika. Jei sveikas maistas sudaro maždaug 80-90 proc. jūsų mitybos, retkarčiais suvalgomas skanėstas nėra didelė nuodėmė ir nesugadins svorio metimo ar ilgalaikių siekių būti sveiku. Jei sau tokių skanėstų neduosite net retkarčiais, kai jūsų apsisprendimas ir ryžtas susilpnės (o taip tikrai atsitiks), paslysite, o tuomet jausitės kaltas, nusidėjęs ir norėsite viską mesti.
Mąstykite apie savo kalbą
Kai sakote „Aš pasistengsiu visą savaitę valgyti sveikai“, suteikiate sau galimybę pažadą lengvai sulaužyti