Sveikai maitintis trukdo negatyvios mintys

sveiki vaisiai Arimex

Pakeisti blogą įprotį geru užtrunka daug laiko, prireikia kantrybės, o visą procesą sudaro keletas žingsnių – nuo tikslų iškėlimo iki paramos telkimo. Vienas svarbiausių žingsnių yra nustatyti galinčias iškilti grėsmes. Kas sutrukdė sveikai maitintis praeityje, kas galėtų sustabdyti ateityje? Iš anksto numatytos galimos kliūtys ir parinkti geriausi būdai joms įveikti padės blogus įpročius pakeisti gerais.

Kaip įveikti kliūtis?

Geriausias būdas – nustatyti jas iš anksto ir turėti atsarginį planą, ką daryti. Kai kurios kliūtys trukdo pradėti imtis pokyčių, kitos pasirodo kiek vėliau.

Susidūrę su kliūtimi (o dauguma – susiduria), ieškokite pagalbos. Pasikalbėkite su šeimos nariais ir draugais, galbūt kas nors prisijungs prie jūsų ir kartu sieks tikslų ar bent padės pakelti nuotaiką. Jei nerimaujate dėl sveikatos, pasikalbėkite su gydytoju, kuris pakonsultuos, ar jūsų aktyvi veikla – saugi.

Dažniausiai pokyčius stabdo mūsų pačių mintys, dalijamės dažniausiomis:

„Aš niekada nepradėsiu valgyti kitaip“

Manymas, kad kažkas nepavyks, dažnai yra tiesiog baimė suklysti, dėl kurios žmonės atideda planus. Šios mintys gali užklupti ir tada, kai pasijuntame nemotyvuoti.

Galimi sprendimai:

 • Aiškiai apsibrėžti, kas yra „sėkmė“ ir „nesėkmė“. Jei jūsų tikslas yra tiesiog pagerinti savo valgiaraštį ar atsikratyti nedidelio antsvorio, ko gero, jums pasiseks. Jei tikslas yra numesti labai daug svorio, išgydyti sunkią ligą ar valgyti „tobulai“, – labai tikėtina, kad kelyje suklupsite, nes šie tikslai – sunkiai įgyvendinami.
 • Išsikelkite mažus, pamatuojamus tikslus. Pavyzdžiui, suvalgyti du vaisius – lengvai pasiekiamas tikslas,  tuo tarpu atsisakyti savo mėgstamų patiekalų – gerokai sudėtingiau, tad tikėtina, kad to nė nemėginsite.

„Neturiu laiko keistis“

Tai labai dažna priežastis nesikeisti, galinti įgauti „Mano gyvenimas yra labai užimtas“, „Aš nuolat skubu“ ar „Turiu svarbesnių reikalų“ formas.

Galimi sprendimai:

 • Išmokite geriau valdyti savo laiką, suraskite sau tinkančią laiko valdymo techniką.
 • Klauskite kitų, kaip jiems pavyko sveiką mitybą įsprausti į darbotvarkę.
 • Nemėginkite keisti daugybės dalykų vienu metu, mažos permainos trunka trumpiau.
 • Prašykite draugų ir šeimos narių padėti keisti jūsų valgymo įpročius.
 • Gaminkite greitą maistą. Daug žmonių mano, kad sveiką maistą gaminti užtrunka, bet yra daugybė receptų, kurie padės virtuvėje praleisti visai nedaug laiko.

„Nemėgstu sveiko maisto“

Daugybė žmonių sako: „Aš nemėgstu daržovių“, „Nemėgstu neriebaus maisto“ ar „Aš negalėčiau gyventi be saldumynų ir riebaus maisto“, tačiau už viso to dažnai slypi nežinios baimė.

Galimi sprendimai:

 • Laukite. Maisto poreikiai ir skoniai kinta lėtai, o naujas elgesys įpročiu tampa per 3 mėnesius ar ilgiau. Atidėkite galutinį įvertinimą, ar nauji patiekalai patinka, ar ne, vėlesniam laikui, kol apsiprasite.
 • Neskubėkite. Nėra reikalo visiškai atsisakyti savo mėgstamo maisto, užteks pakeisti jo valgymo būdus.  Pokyčius planuokite kuo mažesnius ir laukite, kol prie jų prisitaikysite.
 • Atpažinkite kitų įtaką jūsų maisto pasirinkimui. Morkos nėra tokios patrauklios (ar pelningos pardavėjams), kaip sūrio pyragas, – reklamos kūrėjai tai žino ir manipuliuoja žmonėmis, tad mokykitės tai atpažinti ir vengti.

„Sveikas maistas yra brangus“

Švieži produktai, viso grūdo duona ir kitas sveikas maistas iš tiesų gali kainuoti daugiau nei greitas ir kitas menkavertis maistas. Netgi gali atrodyti, kad piniginė liktų storesnė, jei kasdien valgytumėte pigų greitą maistą, tačiau skirdami daugiau laiko planavimui, apsipirkinėjimui ir gaminimui, pinigų daug neišleisite.

Galimi sprendimai:

 • Taupykite mokydamiesi ir planuodami. Suplanuokite patiekalus visai savaitei, taip nereikės kasdien svarstyti ir papildomai išlaidauti. Be to, pasigaminto maisto likučiai visada gali būti ir rytdienos maistas.
 • Maisto prekių parduotuvėje rinkitės prekybos tinklo ženklu pažymėtas prekes, o ne brangesnes vardines. Taip pat, rinkitės didesnes pakuotes.
 • Vietinėje kepyklėlėje pirkite vakarykštę pilno grūdo duoną – jai dažnai taikoma didelė nuolaida.
 • Pradėkite gaminti. Išmokite gaminti paprastus, nebrangius ir sveikus patiekalus – tai nesudėtinga.

„Mane kritikuos arba pašieps“

Daug žmonių nesiryžta keisti mitybos įpročių, nes bijo kitų nuomonės. Jei šeima ir draugai nenori prisijungti, laikytis sveikos mitybos plano gali būti sudėtinga.

Galimi sprendimai:

 • Raskite kitų bendraminčių. Pradėkite lankyti sveiko maisto gamybos pamokas, susiraskite internetinę bendruomenę.
 • Atraskite vietas, kuriose valgydami jaustumėtės patogiai.
 • Užsisakykite specialių patiekalų (mėsą, keptą grilyje, ne riebaluose ar salotų padažą, patiektą atskirai). Tokie užsakymai yra įprasti, tiek virėjai, tiek padavėjai jau yra ne kartą girdėję panašių reikalavimų.

„Man nesiseka keistis“

Ši priežastis gali skambėti ir „Aš per senas (storas) permainoms“. Dažnai tai lemia nepasitikėjimas savimi.

Galimi sprendimai:

 • Imkitės mažų ir išmatuojamų pokyčių – juos lengviau įgyvendinti, jie ne tokie baisūs, nes rizikuojama mažais dalykais. Pavyzdžiui, pamėginkite suvalgyti vienu vaisiumi per dieną daugiau nei įprastai.
 • Jei stinga pasitikėjimo savimi – spręskite šią problemą, padėti gali ir konsultantai. Pagerėję maitinimosi įpročiai gali pagerinti pasitikėjimą savimi, tad po truputį pakeisite tai, kaip matote save iš šono.

Nustatyti, kokios kliūtys sveikos mitybos kelyje yra didžiausios, lengviausia pagalvojus, kas paskutinius kelis kartus sustabdė nuo pokyčių. Užrašę šias priežastis, pažymėkite, kas kiekvieną jų galėtų padėti įveikti ir į šiuos užrašus pažvelkite kaskart, nutarę pasikeisti.


Produktai, susiję su šiuo straipsniu
Energetinė vertė, kcal Baltymai, g Angliavandeniai, g iš kurių cukrus, g Riebalai, g iš kurių riebalų rūgštys, g Skaidulos, g Natris (druska), g
cashew2 1GO RIEŠUTŲ IR DŽIOVINTŲ VAISIŲ MIŠINYS 482 7 56,7 45,4 24,5 5,4 3,1 0,2
anakardziai_800plocio Anakardžių riešutai 609,0 23,3 24,1 6,0 46,0 8,4 3,0 0,02 (0,04)
migdolai Migdolų riešutai 663,0 24,2 20,5 6,6 52,0 4,7 8,1 0,0
migdolai_k_s2 Kepinti ir sūdyti migdolų riešutai 639,0 27,7 20,7 4,7 45,9 6,9 16,0 0,2
lazdynai lukstenti Lazdynų riešutai 718,0 17,6 14,9 3,4 63,2 4,5 9,6 0,0
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.