10 priežasčių, kodėl valgome būdami sotūs

sveikas maistas

Praeidami pro indą su saldainiais, jais būtinai pasivaišiname, pritrūkę energijos, skubame prie užkandžių automato – bet kuris iš šių įpročių reiškia, kad valgome, nes aplankė nuobodulys. Retkarčiais toks nuklydimas nieko blogo nereikš, tačiau ilgainiui gali neigiamai paveikti bandymus reguliuoti svorį ar net pakenkti sveikatai. Pateikiame dešimt situacijų, kurios skatina valgyti neišalkus bei patarimus, kaip tam atsispirti.
Siekiant susitvardyti
Emocijos dažnai skatina valgyti: būdami laimingi valgome iš džiaugsmo, liūdni – mėginame save paguosti, supykę ieškome kuo pakeisti supykdžiusį žmogų. Rinkdamiesi maistą užvaldžius emocijoms, neišsprendžiame tikrųjų jų priežasčių, tad šioje situacijoje naudinga rašyti mitybos žurnalą ir stebėti, kaip savijauta lemia maisto pasirinkimą. Tuomet galėsite ieškoti kitų būdų emocijoms valdyti – paskambinti draugui, kai jaučiatės vieniši ar smūgiuoti į bokso kriaušę, kai esate įsiutę ar įsitempę.
Iš nuobodulio
Daugybei žmonių valgymas yra puiki veikla, neturint jokio kito užsiėmimo – ar tai būtų besaikis užkandžiavimas namuose savaitgaliais, ar pramoga išeiti valgyti nesveiko maisto į restoraną. Tačiau valgymas suteikia tik trumpalaikį pasitenkinimą, tad vertėtų sudaryti sąrašą veiklų, kuriomis galima užsiimti, kai nėra ką veikti ir imate nuobodžiauti. Pavyzdžiui, susitikite su seniai matytu draugu, parašykite popierinį laišką, rašykite dienoraštį, savanoriaukite, susiraskite naują hobį ar skaitykite knygą, kuriai vis nerandate laiko. Dar geriau, – tebūna ši veikla aktyvi – lankymasis sporto klube, pasivaikščiojimai su šunimi lauke ar net aitvaro leidimas. Valgymas nebebus tokia geidžiama veikla, jei protas ir kūnas turės įdomesnių alternatyvų.
Kai valgo aplinkiniai
Smagiai leidžiant laiką su šeima ir draugais labai lengva valgyti net ir pajutus sotumą, ypač, jei daug bendraujate ir nekreipiate dėmesio į pilno skrandžio signalus. Taip pat, matymas, kaip valgo kiti, skatina valgyti ir mus – jaučiamės pritapę, darantys tai, ką ir reikia, – tai patvirtina ir tyrimai. Žinoma, atsisakyti leisti laiką su draugais nereikia, tiesiog jiems užsisakius antrą porciją užkandžių ar renkantis desertą, nesekite jų automatiškai – įvertinkite savo alkį, galbūt jums pakaks tik bendravimo, o jei susilaikyti sunku – vadovaukitės kitais patarimais.
Tiesiog yra maisto
Jaučiate, tarsi biure esantis indas su saldainiais jus šaukia? Vakarėlyje negalite atsispirti maistui, nors jau seniai prisivalgėte? Kai maistas padėtas matomoje vietoje, jo siekti tampa labai lengva ir viskas kartojasi keletą kartų – tai sunku ignoruoti. Tokį maistą vertėtų paslėpti nuo akių – sausainius dėkite į stalčių, o ne ant spintelės, vietoje skaidrios ledinukų dėžutės rinkitės nepermatomą ar perdėkite į kitą vietą. Pamėginkite gudrybę – į saldainių dėžutę įdėkite ko nors sveikesnio, pavyzdžiui, riešutų. Būdami vakarėlyje, pasisotinę atsukite stalui nugarą ar pereikite į kitą patalpą, o savo vakarėlyje patiekite sveikų užkandžių ir vaisių.
Esant ypatingai progai
Dirbant dideliame biure ar turint gausią giminę, gali atrodyti, kad kiekviena diena yra kieno nors gimtadienis, metinės ar kita šventė. O jei jose patiekiamas tortas, alkoholiniai gėrimai, tokios šventės tampa kalorijų bombomis. Jei nenorite kasdien valgyti torto, atsisakykite, kai jo pasiūlo, nesistokite į eilę prie punšo indo. Juk šventėse svarbiausia žmonės, ne maistas, tad, negalėdami atsisakyti, geriau išvenkite susibūrimo ar bent atsineškite su savimi nekaloringų užkandžių. Nauji tyrimai atskleidė gudrybę: vien galvodami apie tai, kaip smaguriaujame, sumažiname poreikį tą maistą valgyti – atsisakyti torto tampa dar lengviau!
Jaučiatės pavargę
Popietę išgaravusi energija net ir stipriausius verčia ieškoti maisto, ypač turinčio daug cukraus. Vietoje to, pasivaikščiokite po biurą, išeikite į lauką, pabūkite saulėje arba tiesiog išgerkite puodelį kavos, arbatos ar šalto vandens. Aplinkos pakeitimas gali puikiai išbaidyti popiečio snaudulį.
Atėjo tam laikas
Ar pietų dėžutę išsitraukiate lygiai 12 val., vien todėl, kad tai – pietų metas? Ar vakarieniauti pradedate 18 val., nes taip tiesiog įprasta ir laikrodis tampa pagrindiniu orientyru? Kas kartą, laikrodžiui išmušus tam tikrą valandą, paklauskite savęs, ar jau esate išalkę – jei taip, pirmyn valgyti sveiką patiekalą, jei ne – palaukite, kol išalksite.
Nes jis nemokamas (arba pigus)
Visiems patinka geri pasiūlymai, tačiau reikėtų vengti maisto vien todėl, kad jis nemokamas (pavyzdžiui, nemokami mėginukai parduotuvėse) ar labai pigus (2 prekės už 1 kainą ar švediškas stalas). Įsitikinkite, kad esate alkani ir tik po to prisikraukite pilną lėkštę nemokamo maisto.
Negalite pasakyti NE siūlantiems maistą
Norėdami visiems įtikti, vengiame neigiamų atsakymų, ypač, kai draugai ar šeimos nariai siūlo savo gaminto maisto. Kitais atvejais, žmonės dažnai nepriima „ne“, tad pasiruoškite sąrašą pasiteisinimų ir, svarbiausia, būkite nuoširdūs: „nesu alkanas“ arba „bandau numesti svorio“. Jei, vis dėlto, jums įdėjo gabalėlį torto (ar visą tortą išsinešti), prisiminkite, kad situaciją kontroliuojate jūs (juk per prievartą jūsų niekas nemaitins): galite nevalgyti visai, tik nedidelį gabalėlį ar dalintis su kolegomis darbe.
Kankinantis švarios lėkštės sindromas
Dauguma žmonių užaugo girdėdami „pasaulyje yra daug vaikų, kurie labai norėtų suvalgyti šį maistą“, kad tik suvalgytų viską, kas įdėta lėkštėje, ir šis siekis nešvaistyti maisto išliko iki šiol. Įprotis ir prievolė viską suvalgyti labai dažnas restoranuose, kur už maistą mokama aukštesnę kainą. Laimei, šiais laikais turime šaldytuvus, mikrobangų krosneles, kurios apsaugo nuo maisto produktų švaistymo. Siekiant išvengti persivalgymo, reikėtų įvertinti, kiek maisto reikia ir fiksuoti pasisotinimą – galbūt tų paskutinių kąsnių visai nereikia? Kitas būdas – naudoti mažesnes lėkštutes ir taip suvalgyti mažiau. Galiausiai – įveikite likučių baimę, daug žmonių maisto likučius užšaldo ir jais mėgaujasi kitomis dienomis.

Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.