17 dalykų, motyvuosiančių bėgti
Nuspausti „snaudimo“ mygtuką, kai ryte pradeda čirškėti žadintuvas, primenantis apie laukiantį rytinį pabėgiojimą, – ypač viliojantis sprendimas. O kas jus priverstų žaibo greičiu šokti į sportinius batelius ir tiesiu taikymu lėkti prie durų? Žmones motyvuoja patys įvairiausi dalykai – nuo varžymosi ir įsipareigojimų varžyboms iki fizinių ir psichinių sveikatos privalumų, kuriuos suteikia bėgiojimas. Jei trūksta motyvacijos, nuolat judėkite pirmyn savo numatytoje treniruočių programoje, taip pat – išsiaiškinkite, kaip ekspertai siūlo lengviau pasiekti finišo liniją.
- Įsipareigokite varžyboms. Niekas taip nemotyvuoja bėgikų nei išleisti pinigai. Nesvarbu, ar tai būtų pirmasis maratonas, trasos lenktynės, bėgimas su kliūtimis ar rungimasis purve – dalyvaukite. Pinigai už dalyvavimą sumokėti, be to, greičiausiai visiems jau pranešėte, kad ketinate dalyvauti tokiose varžybose. O tai reiškia, kad nesvarbu, ar jausitės pavargę, tingėsite treniruotis ar nuolat viskam kliudys prastas oras, – varžybų diena vis tiek ateis. Kas toliau? Pats laikas pabėgioti!
- Bėgiokite su draugais. Draugų spaudimas nebūtinai visada turi būti negatyvus. Iš tiesų, jei prisižadėsite bėgioti su draugais, bus sunkiau sugalvoti priežastį atsisakymui, kai bėgioti nesinori. Dažniausiai draugai tampa bėgiojimo partneriais – tais, kurie yra palaikymo ir atskaitomybės šaltinis bei nuolatinis laukiančio iššūkio priminimas. Kaltės ir gėdos faktorius gali pozityviai nuteikti bėgti ir tada, kai bėgama su draugais – ne tik bėgiojant vienam! Pagalvokite, kuo taptumėte, jei paliktumėte draugus ant ledo.
- Keiskite savo treniruotes. Daugeliui bėgikų atsibosta ta pati rutina, todėl rekomenduojama ją keisti. Turint pasiruošus keletą bėgimo technikų ir maršrutų, pats bėgimas pasidaro įdomesnis. Galima bėgimą lauke keisti su bėgimu ant bėgimo takelio. Treniruočių sesijų kaita taip pat gali padėti treniruoti skirtingus raumenis, kurie reikalingi ištvermei ir jėgai. Intervalo treniruotės ir jėgos pratimai turėtų būti įtraukti į treniruočių grafiką.
- Technologijų naudojimas. Jei motyvacija bėgioti po truputį nyksta, jums reikia pasikrauti. Didžioji dalis išmaniųjų telefonų siūlo laiko ir bėgimo maršruto sekimą, taip pat – neretai ir motyvuojančius patarimus bei galimybę pagal bėgimą sinchronizuoti savo muziką. Kai kurios mobiliosios programėlės turi galimybę analizuoti ir palyginti rezultatus, bėgimo tempą ir atstumą, taip pat matuoti širdies ritmą optimaliam treniruotės našumui. Specialus, bėgiojimui skirtas laikrodis – dar vienas būdas save motyvuoti. Nemaža dalis jų turi integruotą GPS, kuris padeda susigaudyti bėgant nežinomais maršrutais ar takais.
- Klausykitės muzikos. Ne paslaptis, kad kai kurios dainos gali be jokio vargo priversti atsiplėšti nuo fotelio ir eiti pabėgioti. Kodėl tuomet nepasitelkus muzikos ir pačiam bėgimo procesui, jei tai padeda judėti į priekį? Muzika turi didžiulę įtaką žmogaus jausenai ir pozityvioms mintims. Susikurkite grojaraštį, kuris padės bėgant dar pasistūmėti į priekį. Tam tikros dainos gali padėti judėti į priekį vien dėl to, kad sukelia tam tikras emocijas ar prisiminimus. Dainos tempas ar rimtas taip pat gali lemti norą pabėgėti šiek tiek greičiau.
- Sustiprinkite psichinę būklę. Nors bėgimas ir išvargina fiziškai, jis gali suteikti energijos psichinei sveikatai. Specialistų manymu, bėgimas padeda sumažinti patiriamą stresą, pagerina miego kokybę, nuramina mintis ir sumažina depresiją. Bėgimą ypač mėgsta žmogaus smegenys – aktyvi veikla leidžia pamiršti apie dieną erzinusius streso sukėlėjus ir padeda sumažinti patiriamos depresijos padarinius. Pagerėjusi psichinė būklė taip pat gali būti galingu motyvatoriumi.
- Įsivaizduokite pabaigoje laukiantį rezultatą. Jei jūsų tikslas – bėgant atsikratyti antsvorio, įsivaizduokite savo mėgstamą drabužį ar maudymosi kostiumėlį, į kurį jau nebetelpate, tačiau su malonumu vėl apsivilktumėte. Jei šį vaizdą nuolat turėsite mintyse, tai jus motyvuos judėti į priekį. Įsivaizduojant save lieknesnį ir su dailiais drabužiais, atsiranda didžiulė motyvacija!
- Skirkite laiko tik sau. Visuomenėje, kurioje žmonės mėgsta išsikelti sau pačius didžiausius iššūkius, dažnai sunku atrasti laiko tik sau. Pasinaudokite bėgimu tarsi priežastimi šį laiką skirti sau. Dažnai tai gali būti bene vienintelis laikas, kai niekas neerzina ir galite mąstyti apie savo gyvenimą, svajones ir tikslus. Tai tarsi meditacija emocijų pasaulyje, kai galima pabėgti nuo kasdienio chaoso ir rutinos darbe ar šeimoje. Bėgimas leidžia susikoncentruoti ir nebūti atsakingu už ką nors kitą – tik save!
- Apdovanokite save. Jei motyvacija mažėja, galbūt laikas su savimi pasiderėti? Pasiūlykite sau apdovanojimą už įgyvendintą tikslą treniruočių programoje. Trūksta idėjų? Nubėgę iš viso 80 kilometrų, įsigykite naujus marškinėlius, įveikę visus 160 kilometrų, nusipirkite naują kepurę ar medalį. Palepinkite save, kadangi apsidovanojimas bėgikus paskatina ir suteikia galimybę pasauliui parodyti savo pasiekimus. Nusprendus apdovanoti save už pasiektą didelį nubėgtų kilometrų skaičių (ne vieno bėgimo metu nubėgtas atstumas, bet visų treniruočių!), atsiranda noras su kuo nors varžytis be papildomo spaudimo.
- Gėriu dalinkitės su visuomene. Pasidalinkite gėriu ir tuo pačiu atraskite naują motyvaciją. Grupinės lenktynės ar treniruočių renginiai, kurie padeda surinkti lėšų labdarai, gali įkvėpti bėgti, taip pat – užpildyti savo širdį pasididžiavimo jausmu. Nesvarbu, ar veikla bus visos šalies mastu, ar įtraukus nedidelio miestelio visuomenę, siekiant surinkti lėšų vietos bažnyčiai – visa veikla tinka ir gali motyvuoti! Užsirašykite dalyvauti labdaros programose, kurios paremtos jūsų nubėgtais kilometrais. Kartu ir pasieksite savo asmeninius tikslus, ir užsiimsite labdara!
- Didžiuokitės savimi. Remiantis Kalifornijoje atliktais klinikinės sveikatos psichologės Melanie Greenberg tyrimais, didžioji dalis bėgikų yra motyvuoti vidinių veiksnių, pavyzdžiui, pasididžiavimo ir džiaugsmo, užsiimant aktyvia veikla bei įsitraukimo į asmeninį iššūkį. Reikėtų leisti savajam ego užimti šią poziciją ir rūpintis motyvacijos bėgimui bei treniruotėms paieška. Psichologės teigimu, vidinė motyvacija trunka kur kas ilgiau už įprastą, taip pat, tikėtina, kad ji padės ištverti daugiau skausmo, traumų ar išvengti nuobodulio. Ddžiuokitės savo atletiniais sugebėjimais ir nebijokite pasigirti savo sėkme, kad išliktyvumėte motyvuotas!
- Ieškokite naujų įrankių. Taip kaip pasitikėjimą savimi pakelia naujas kostiumas ar suknelė, kurią apsivilkote, išeidami į miestą, taip ir tam tikri dalykai gali paskatinti kas rytą užlipti ant bėgimo takelio. Iš anksto, dar vakare pasiruoškite bėgiojimo drabužius, kad ryte juos pamatytumėte, ant šaldytuvo pasikabinkite motyvuojančių raštelių ar bėgikų nuotraukų. Įsivaizduokite save jų vietoje, elkitės tarsi profesionalus atletas – nebijokite vaidinti!
- Pagerinkite fizinę sveikatą. Bėgiojimas ne tik padeda atsikratyti antsvorio, bet ir padeda formuoti ir pagerinti sveikatą, tad tai dar keli puikūs motyvatoriai bėgti ir pasiekti norimą tikslą. Nesvarbu, ar jums diagnozuotas antsvoris, ar sergate diabetu, jūsų širdis nesveikuoja – dažnai fizinė sveikata vistiek pagerėja, pradėjus bėgiojimo programą. Bėgimas gali pagerinti efektyvų kraujo ir deguonies sklidimą organizme, taip pat gali paspartinti metabolizmą. Bėgioti gali įvairaus amžiaus žmonės, tačiau, siekiant efektyviai pagerinti sveikatą, reikėtų prieš tai pasikonsultuoti su savo gydytoju.
- Susiraskite trenerį. Kartais tam, kad pradėtumėte bėgioti, tereikia nedidelio profesionalaus stumtelėjimo link jūsų limitų. Atraskite įkvėpimą dirbdami su treneriu, pavyzdžiui, raskite vietinį bėgiką ar komandą bėgimo rungčių varžyboms. Nors pradžioje išlaikyti tempą su profesionaliais atletais bus sudėtinga, nepamirškite, kad jie taip pat nuo kažko pradėjo, kažkur buvo ir jų pradžia, pirmasis kilometras. Išsiugdyti naują įprotį nėra lengva, tačiau tereikia save paskatinti. Paprašykite, kad treneris taip jus paskatintų. Kai būsite apsuptas pozityviai nusiteikusių bėgikų, kuriems sportas – aistra, patys pradėsite justi jų energiją ir sugrįš motyvacija!
- Kelkite tikslus. Sekant savo tobulėjimą, atsiranda automatinis motyvatorius. Kai išsikeliate realius ir pasiekiamus tikslus, susikoncentruojate į procesą, kaip tai pasiekti, tai įkvepia bėgti. Susikurkite norų, kurie susiję su bėgimu, sąrašą ir atidžiai sekite savo tobulėjimą. Matydami savo artėjimą prie tikslų įgyvendinimo, motyvuoti tampa įvairaus amžiaus žmonės. Pradėkite rašyti žurnalą, kuriame galėtumėte pasižiūrėti į praėjusius bėgimo rezultatus, paanalizuoti, kokios technikos jums labiausiai tinka ir kaip maži tikslai gali vesti prie didžiulių, iš pirmo žvilgsnio – neįmanomų, tikslų įgyvendinimo.
- Treniruotes padarykite linksmomis. Bėgimas neturėtų tapti darbu ar robotiškai atliekamu veiksmu. Padaryti jį smagiu galite į bėgimą įtraukdami žaidimą ar tyrinėdami naujus bėgimo maršrutus. Normalu, kad kasdien darant tą patį dalyką, galiausiai jis nusibosta. Pakeiskite ir savo požiūrį – žvelkite į tai kitu kampu, taip pasieksite dar geresnių rezultatų. Pirmiausia pabandykite nugalėti sunkiausias treniruotes, kad lengvesnėmis galėtumėte džiaugtis, jas paversdami žaidimu – tai bus puiki aktyvi ir smagi pramoga savaitės pabaigai.
- Įsivaizduokite finišo liniją. Nesvarbu, ar bėgiojate aplink savo namų kvartalą vienas, ar bėgate su tūkstančio žmonių grupe renginyje, įsivaizduokite finišo liniją, tai motyvuos bėgti. Bėgiojant vienam, finišo liniją kiekvieną kartą reikėtų nusibrėžti skirtingą, priklausomai nuo išsikeltų tikslų ir distancijos ilgio. Nebijokite į tai pažiūrėti žaismingai – prie finišo linijos pririškite margaspalvį balioną, kuris lauks jūsų. Bėgdami galvokite, kaip jausitės tą momentą, kai išgirsite prie finišo linijos ūžiančią minią žmonių, kurie savo plojimais paskatina artėjančius bėgikus? Ištirps visas skausmas ir nenugalimos jėgos tarsi stumte nustums prie finišo!