3 priemonės išvengti persivalgymo

sveikas maistas

Persivalgymas į duris dažniausiai pasibeldžia per šventes, tačiau ši problema aktuali visada. Egzistuoja dvi šio reiškinio rūšys: pradedama valgyti, kai žmogus nėra alkanas arba valgoma per daug.
Gyvename perkrautoje aplinkoje: kur pasisuksi – daugiau valgyti raginantys straipsniai, maisto reklamos, milžiniškos porcijos, skelbimai, spalvotos produktų pakuotės, sukurtos žmogaus dėmesiui patraukti, ir skatinimas valgyti net tada, kai alkio nejaučiama.
Vis dėlto, net ir gyvenant tokioje aplinkoje ar užaugus šeimoje, kurioje buvo skiepijama „išlaižytos lėkštės“ kultūra, aplinkos veiksnius galima išmokti blokuoti.
Siūlome tris būdus persivalgymui stabdyti
1. Skirkite dėmesio maistui, kurį ketinate valgyti, nustokite darę kitus darbus, – tiesiog valgykite, mėgaukitės maistu ir valgymo procesu. Tyrimai rodo, kad, jei valgant užsiimama kita papildoma veikla, neįsisavinama vizuali informacija, kiek iš tiesų suvalgyta, tad automatiškai padidėja suvalgyto maisto porcija. Dėmesingas valgymas – lengviausias įrankis persivalgymui stabdyti.
Patarimai
• Pietaukite be technologijų. Atsitraukite nuo darbo stalo ir kompiuterio, telefono, planšetės. Tai ne tik sutrumpina sėdėjimo laiką, pagerina fizinę sveikatą, bet ir pravalo mintis bei leidžia pasimėgauti maistu.
• Pietaudami nedirbkite, koncentruokitės į maistą ir sotumą. Gali būti, kad po tokių pietų grįšite geriau pailsėję ir darbingesni.
• Valgydami namuose skirkite kelias papildomas minutes maisto gaminimui ir patiekimui. Stenkitės sėdėti prie stalo ir dėmesį skirti maistui bei mintims, kaip jis pasotins organizmą.

2. Saugokitės cukraus ir druskos. Jie erzina skonio svogūnėlius, tad lengva persivalgyti saldaus ir sūraus maisto, kuris, be to, dažniausiai būna stipriai apdorotas. Atsisakius tokių gaminių, ilgainiui gomurys pripras prie gerokai mažesnių cukraus ir druskos kiekių.
• Labai norėdami pasilepinti saldumynu, galite suvalgyti nedidelį savo mėgstamiausio deserto gabalėlį, tačiau valgykite lėtai, mėgaudamiesi kiekvienu kąsniu.
• Norėdami ko nors sūresnio, rinkitės nesūdytus, lengvai pakepintus riešutus – tai galite padaryti ir namuose, su džiovintomis žolelėmis. Kitas variantas – patiems pasigaminti humuso, pupų padažo ar gvakamolės ir valgyti su šviežiomis daržovėmis. Dažnai parduotuvėse esančiuose padažuose gausu druskos, tad įdėmiai skaitykite produktų etiketes.
Patarimai
• Jei norite valgyti labai saldaus / sūraus maisto, stenkitės apsiriboti 3 kąsniais.
• Po kiekvieno kąsnio apmąstykite skonį – ar jame dominuoja druska arba cukrus? Tai pastebėję, paklauskite savęs, ar šis maistas jus pasotino.
• Galite pastebėti, kad labai sūrių ar saldžių gaminių lengva persivalgyti, tačiau jie nesuteikia sotumo, lyginant su įprastu neapdorotu maistu. Tikras maistas turi pasotinti, o ne skatinti suvalgyti daugiau.
3. Valdykite emocinį valgymą. Pasakymas „valgyk, kai esi tikrai alkanas“ atrodo savaime suprantamas, bet daugybė žmonių valgo ir dėl kitų priežasčių – nuobodulio, nerimo, streso ar pykčio. Valgio metas tebūna tikro alkio patenkinimas, o ne būdas dorotis su jausmais. Norėdami tokiose situacijose išvengti valgymo, eikite pasivaikščioti, medituokite, pasikalbėkite su drauge, rašykite dienoraštį ar klausykitės muzikos.
Patarimai
• Pajutę norą „pasiguosti“ maistu dėl emocinių priežasčių, klauskite savęs, ar esate alkani.
• Jei nesate alkani, bet valgyti vis tiek norisi, luktelkite 10 minučių prieš gamindami. Tiek namuose, tiek darbe keletą minučių atlikite tempimo pratimus, pavaikštinėkite. Pajutus įtampą, valdymą į savo rankas paima autopilotas, tad išmokus tikslingai sustoti, galima pasiekti sąmoningumo ir būti mažiau valdomu streso.
• Palaipsniui didinkite tą pauzės laiką iki 15, 20 minučių ir daugiau. Jei maisto troškimo valdyti ir neišmoksite, tačiau galite pakeisti atsaką į jį, o pailgindami laiką galiausiai visai atsisakysite iš pradžių taip trokšto valgio.


Produktai, susiję su šiuo straipsniu
Energetinė vertė, kcal Baltymai, g Angliavandeniai, g iš kurių cukrus, g Riebalai, g iš kurių riebalų rūgštys, g Skaidulos, g Natris (druska), g
ananasai2 1GO DŽIOVINTŲ VAISIŲ IR SĖKLŲ MIŠINYS 395 7,2 67,9 61,7 10,1 3,4 1,8 0,5
Razinos2 1GO DŽIOVINTŲ UOGŲ MIŠINYS 320 2,9 75,6 71,5 0,5 0 1,0 0
cashew2 1GO RIEŠUTŲ IR DŽIOVINTŲ VAISIŲ MIŠINYS 482 7 56,7 45,4 24,5 5,4 3,1 0,2
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.