8 nesudėtingos meditacijos technikos

69822

Remiantis JAV Berklio universiteto atstovais, dėmesingas įsisąmoninimas pasireiškia per nuolatinį savo minčių, jausmų, kūniškų pojūčių bei aplinkos stebėjimą. Nuolat praktikuojant tokio įsisąmoninimo technikas, gali sumažėti streso poveikis smegenims, pagerėti miego kokybė, sustiprėti dėmesingumas ir netgi pagerėti emocinė ir fizinė žmogaus jausena. Norint pasiekti įsisąmoninimo lygį, nebūtina būti Zen žinovu – nusikelti į kitą erdvę nėra taip sunku.

Pasiekti įgimtą išmintį ir ją pažadinti gyvenimo esmei yra daug galimų kelių. Jeigu ieškote emocinės ir fizinės gerovės, išbandykite bent vieną iš mūsų siūlomų technikų.

1.       Įtampos sulaikymas – išlaisvinimas

Stipriai sugniaužkite rankas į kumščius, suskaičiuokite iki 20 ir atpalaiduokite. Visą savo sąmonės srautą sutelkite į pojūčius, vykstančius rankose. Pakartokite šį veiksmą kelis kartus ir atkreipkite dėmesį, kaip susitelkia jūsų dėmesys ir pradedate atsipalaiduoti. Šią techniką galite daryti bet kada ir bet kur, tereikia kad jūsų rankos nebūtų užimtos!

2.       Dėmesio sutelkimas į vieną objektą

Pasirinkite bet kokį objektą ar subjektą jūsų akių lygyje ir sutelkite į jį visą dėmesį. Be jokio sprendimo tiesiog sėdėkite ir žiūrėkite, domėkitės juo. Lengviausia stebėti gyvūnus, vaikus, bangas, medžius ir debesis. Jei esate ne gamtoje, galite žiūrėti į žvakės liepsną – tai gana hipnotizuojantis užsiėmimas, todėl nesunkiai pasinersite į kitą erdvę ir, tikėtina, pasimesite laike. Jokiu būdu neteiskite ir nevertinkite – tiesiog sutelkite į tai visą savo dėmesį. Galite pabandyti pamąstyti, kas galėtų vykti toliau, kaip elgsis jūsų stebimas subjektas.

3.       Tikras muzikos klausymasis

Įsijunkite dainą ir atidžiai klausykitės melodijos. Užrašykite, kokias emocijas jums kelia ši muzika, kokios spalvos jums iškyla prieš akis, kokie prisiminimai užplūsta. Geriau klausytis instrumentinės muzikos, kurioje nėra žodžių – ji padės išjungti tą smegenų dalį, kuri stengiasi suvokti girdimų žodžių prasmę. Toks veiksmas padės sutelkti mintis ir jas visas skirti tik muzikai – ne pirkinių ar darbų sąrašui.

4.       Uoslės pojūčio skatinimas

Pauostykite ką nors stipraus – kavos pupelių, levandų ar česnako ir pabandykite suvokti, ką šie kvapai daro su jūsų nosimi. Kur jūs juos jaučiate? Galbūt užplūsta prisiminimai? Gal emocijos? Šis veiksmas padės dėmesį sutelkti būtent į kvapą. Taivano mokslininkai atrado, kad aromaterapija sumažina streso kiekį organizme. Pasirinkite sau malonų kvapą, juk nenorite, kad blogą nuotaiką sukeltų nemalonus kiaušinių kvapas!

5.       Senų skonių išbandymas naujai

Paimkite ledo kubelį, šokolado gabalėlį ar mėtinę pastilę. Įsidėkite juos į burną ir visą dėmesį sutelkite į skonį ir tai, ką jaučiate ant liežuvio. Koks jausmas aplanko atsikandus? O pradėjus kramtyti? Arba nurijus? Kokie pojūčiai aplanko, kai jis tirpsta burnoje? Lygiai tokius pat eksperimentus galite daryti su savo maistu. Kai vakarieniaujate, vietoje to, kad sėdėtumėte priešais televizorių ar kalbėtumėte prie stalo su šeimos nariais, sėdėkite tyliai ir lėtai valgykite, koncentruodamiesi į kiekvieną veiksmą ir detalę. Tai ne tik sutelks visą jūsų dėmesį, bet ir padės sukontroliuoti suvalgyto maisto kiekį bei pajusti skonį. Tikima, kad toks lėtas ir koncentruotas valgymas gali sumažinti stresą ir pakelti pasitekinimo lygį, taip pat – net padėti atsikratyti antsvorio!

6.       Kvėpavimo garsas – koks jis?

Užkimškite ausis kištukais ar vatos gabalėliais, kad garsiau girdėtumėte savo kvėpavimą. Kai atsiribosite nuo išorinio pasaulio, atrasite, kad jūsų mintys susitelkia ties kvėpavimo garsu. Jausitės, tarsi esate vienas savo vidinėje šventovėje.

7.       Meditacinio pasivaikščiojimo galia

Atraskite vietą gamtoje ramiam pasivaikščiojimui, kur galėtumėte būti vienas. Jei norite, galite pasiimti savo grotuvą, tuomet vaikščiodami pasiklausysite ramios, švelnios muzikos. Pasivaikščiojimą pradėkite nuo lėto žingsniavimo, žvilgtelkite į savo pėdas ir sekite savo žingsnius. Kaip jūsų pėdos jaučiasi, žengdamos kiekvieną žingsnį? Zen budistų vienuolis Thich Nhat Hanh sako, kad reikia „vaikščioti taip, tarsi pėdomis bučiuotumėte žemę“. Būsite apstulbę – toks paprastas vaikščiojimas gali tiesiog padaryti stebuklus dėmesio sukaupimui. Per jus pereis ramus pasitenkinimo jausmas, kai pradėsite geriau suvokti, ką dabarties akimirkos jums gali pasiūlyti.

8.       Gulėjimas vonioje

Gulėjimas vonioje – vienas labiausiai atpalaiduojančių veiksmų. Pripildykite vonią šiltu vandeniu ir, jei norite, įlašinkite keletą lašelių aliejaus ar įpilkite vonios putų. Išjunkite šviesas, uždekite žvakių ir įjunkite ramios fono muzikos. Pasinerkite į šiltą vonią ir leiskite kvapams stimuliuoti jūsų uoslę. Sutelkite dėmesį kelioms akimirkoms. Tuomet susikoncentruokite į atsipalaiduojančių raumenų jausmą, pajuskite kūną supantį šiltą vandenį. Užmerkite akis ir klausykitės muzikos. Po kelių akimirkų, dėmesį perkelkite į žvakių liepsnas. Pabaigai, išimkite vonios kaištį, kad vanduo pradėtų bėgti lauk ir pajuskite, kaip stipriai trauka laiko mus ant žemės.

Išbandę pateiktus metodus, drąsiai ieškokite savo unikalių būdų, kaip save perkelti į dėmesingo įsisąmoninimo lygį.

 

Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.