Klausimai, kurių iš jūsų lauks treneris
Pasisamdžius trenerį, nesvarbu, ar kelioms treniruotėms, ar ilgesniam laikui, visada norima gauti didžiausią įmanomą naudą – ir dėl laiko, ir dėl tam skirtų lėšų. Žinoma, daugiausiai atsakomybės šiais klausimais tenka treneriui, kuris žino, kaip jums pasiekti norimą rezultatą. Vis dėlto, klausdami teisingų klausimų, iš trenerio sužinosite kur kas daugiau – juk kai kurie dalykai jiems atrodo tiesiog natūralus ir savaime suprantami, todėl jie net nežino, kad jus tai domina. Dalinamės 8 klausimais, kuriuos kompetentingas treneris ypač norėtų išgirsti bei pasufleruojame galimus atsakymus, kad žinotumėte ko tikėtis
1. Ar aš tai darau teisingai?
Treneris turėtų pastebėti bet kokius netaisyklingus judesius ar pratimų darymo technikas, taigi jei nesate tikri, ar teisingai viską atliekate – drąsiai klauskite. Pavyzdžiui, treniruojant bicepso raumenis, neturėtumėte judinti savo peties pirmyn ir atgal, taip pat – judinti nugaros, siekiant baigti pratimą. Ką galite išgirsti iš trenerio? „Toks netaisyklingas atlikimas nestiprina raumenų ir be reikalo apkrauna nugarą ir pečius“.
2. Kuo šis pratimas man padės?
Tinkama treniruočių programa su įvairiais pratimais, kurie skirti konkrečioms raumenų grupėms, turėtų padėti lengviau atlikti kasdienę veiklą. Jei nepastebėjote, kad atliekami pratimai daro kokią nors įtaką tam, sakykite tai savo treneriui – raumenys galbūt treniruojami jums nežinomais būdais.
3. Kaip greitai galėsiu pamatyti rezultatus?
Esate nekantrus? Kadangi pamatyti pirmuosius pokyčius galima tik po kurio laiko, verta savo trenerio paklausti, kada jau turėtų pradėti ryškėti pirmieji rezultatai. Rezultatams įtaką daro keli aspektai: ar išsikėlėte didelį tikslą? Ar šiuo metu treniruojatės? Kokį skaičių norėtumėte matyti, užlipę ant svarstyklių? Tik gavęs atsakymą į šiuos klausimus, treneris galės nustatyti realias laiko ribas pokyčiams.
4. Kokie ilgalaikiai treniruočių privalumai manęs laukia?
Siekimas atsikratyti antsvorio ir puikiai atrodyti artėjančioje šventėje yra puikus laikinas paskatinimas, tačiau kas atsitinka po to, kai tikslą pasiekiate, o šventė baigiasi? Pasidomėjus apie ilgalaikius pokyčius, tikėtina, kad entuziazmas pokyčiams išliks ilgesnį laiką. Sportas sumažina stresą ir padeda įgauti daugiau pasitikėjimo savimi, be to, sportuodamas žmogus jaučiasi laimingesnis ir energingesnis. Džiugina ir tai, kad nepavargdami sugebėsite atlikti kur kas daugiau darbų. Žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, treniruotės ne tik sustiprins širdį ir plaučius, bet ir smegenis.
5. Kaip šį pratimą paversti didesniu iššūkiu, nedidinant keliamo svorio?
Jei turite ribotą treniruočių įrangos kiekį, norint pamatyti geresnius rezultatus, nebūtina didinti keliamą svorį. Paprašykite trenerio, kad jis padėtų pakeisti treniruočių programą. Žmonėms atsibosta nuolat daryti tuos pačius pratimus, be to, prie vienodo krūvio pripranta ir raumenys, todėl treniruotės nebėra tokios efektingos. Vienas iš dalykų, kuriuos galite padaryti – pabandykite atlikdami įprastą pratimą (ar kilnodami įprastą svorį) labai lėtai skaičiuoti iki dešimt ir susikoncentruoti į susitraukimo ir tempimo judesius. Turėtumėte pajusti, kad pratimą atlikti darosi sunkiau. Dar vienas patarimas – pradėkite su įprastais svoriais, pratimą atlikite 10 kartų ir skubiai svorius pakeiskite į lengvesnius, pakartokite pratimą 10 kartų. Dviejų skirtingų svorių kilnojimą skaičiuokite kaip vieną pratimo dalį.
6. Kokiais būdais dar galėčiau stiprinti tuos pačius raumenis?
Jei ypač nemėgstate paskirto pratimo, nebijokite apie tai pakalbėti su treneriu. Tikėtina, kad jis bandys padėti jums pamatyti puikius pratimo privalumus ir priversti „perlipti“ per save, tačiau beveik visada yra išeitis. Pakalbėkite apie tai su treneriu, kuris pasiūlys geriausią sprendimą.
7. Ką dar galėčiau padaryti savarankiškai?
Treniruotėse padedant treneriui, motyvacija ir atsakomybė yra didesni, nei sportuojant vienam. Vis dėlto, jei būdami vieni neįdėsite savo pastangų, rezultatus pamatysite negreitai. Treneris galėtų rekomenduoti keletą dalykų, pavyzdžiui, papildomą kardio ir ištvermės lavinimą arba tiesiog pasiūlyti visą suvalgomą maistą registruoti žurnale, kad sektumėte save tada, kai būnate vienas, be trenerio.
8. Kokia jūsų kvalifikacija?
Šiuo metu būti asmeniniu treneriu gali bet kas, nėra privalomo išsilavinimo ar kvalifikacijos. Todėl tam, kad rastumėte patikimą ir tikslus padėsiantį pasiekti trenerį, prireiks jūsų pačių pastangų. Būtina paklausti šių klausimų: ar treneris turi išsilavinimą, sertifikatą; kokios pobūdžio yra sertifikatas; ką jis mano apie treniruočių filosofiją. Taip pat reikėtų pasidomėti, ar jis turi rekomendacijų, taip pat – ar yra dirbęs su žmonėmis, kurie turėjo panašius į jūsų tikslus.