Kuo metų daugyn, tuo sunkiau kontroliuoti ir svorį

86913

Antsvoris. Turbūt didžiajai daliai žmonių teko su tuo susidurti – jei ne pačiam, tai bent jau pastebėti artimųjų rate. Dažnai šie pokyčiai tarsi ir nepastebimi, kol vieną dieną, rodos, kas atidengia akis – ar tai būtų klasės susitikimas, kur visi atrodo įtartinai papilnėję, ar netikėtai užsivilkta sena sportinė apranga – na, pabandyta užsivilkti. Ne paslaptis, kad sulaukus 35-55 metų, kartais pasidaro sunkoka išlaikyti sveiką ir normalų svorį.

Vis dėlto, kodėl priaugti svorio yra bene 10 kartų lengviau nei jo atsikratyti?

1. Miego trūkumas

Prieš tai, kai susiradote darbą, kuriame reikia būti jau 7 val. ryte, susilaukėte vaikų, kuriuos reikia nuvežti į mokyklą, o prieš tai, žinoma, paruošti jiems pusryčius ir priešpiečius, – miegas galėjo būti jūsų mėgstamiausiu laisvalaikio leidimo būdu. Dabar, su krūva streso, tonizuojančiomis arbatomis, kurios padeda išlaikyti budrumą, miegas atrodo tarsi tolima fantazija.

Ką darote, kai baigiasi jūsų „kuras“? Papildote skrandį cukrumi ir kremu pagardinta latte kava, spurgomis ar sausainėliais, kurie, rodos, minutėlei nuneša į ramybės pilną, šiltą malonumų oazę. Tuomet įstengiate padirbėti kiek ilgėliau ar praleisti pietų pertrauką, o kažkuriuo metu netikėtai pasibeldęs alkis malšinamas greitu maistu, kad baigiantis dienai dar užtektų energijos ir pasportavimui klube. Nuovargį sukėlęs miego trūkumas daro įtaką ir sprendimų darymui, todėl visiškai normalu atrodys salotas nustumti į šalį ir ranką tiesti prie riebaus maisto, kuris suteiks greitos energijos pliūpsnį.

Nors miegas antsvorio atsikratyti ir nepadės, jis tikrai prisidės prie jo augimo. Tyrimų apie valgymo ir miego ryšį atlikta nemažai, iš tiesų, viename netgi rašoma, kad miego trūkumas verčia smegenis „norėti“ riebaus, daug kalorijų turinčio maisto.

2. Metabolizmas jau nebeveikia taip, kaip anksčiau

Ar pamenate, kad studijų laikais be jokių pasekmių galėdavote suvalgyti keletą spurgų ir nejausti sąžinės graužimo, nes viskuo pasirūpindavo puiki medžiagų apykaita? Dabar neretai atrodo, kad svorio priaugti galima vien nuo ilgesnio pažiūrėjimo į riebų saldumyną. Anot dr. Oz‘o, metabolizmas žmogui perkopus ketvirtą dešimtmetį kas dešimtį metų sulėtėja 5 procentais. Kadangi metabolizmas – organizmo tvarkymasis su maisto pavertimu į energiją – sulėtėja, kalorijos nebedega taip greitai, kaip anksčiau. Ekspertų teigimu, tereikia 100 kalorijų sumažinti savo kasdienį racioną. Nors iš pirmo žvilgsnio tai atrodo daug, tačiau reikėtų tiesiog atidžiau stebėti, ką dedame į burną – kalorijos susikaupia nejaučiamai. Pavyzdžiui, kasdien pridėję po 100 kalorijų, per metus turime apie 4,5 kilogramo papildomo svorio!

Nepasiduokite, kasdien atsisakyti po 100 kalorijų nėra labai sudėtinga, o pokyčiai tikrai nevers badauti ar visiškai pakeisti dietą. Pabandykite riebų salotų padažą pakeisti balzamiko actu, kremu pagardintą kavą – įprasta juoda kava ar arbata. Atkreipkite dėmesį, ką dedate ant sumuštinio – ypač reikėtų vengti sūrio ir majonezo.

3. Jums nesivaidena. Jūs tikrai jaučiatės alkanesni

Visą kaltę galima suversti hormonams. Pasiekus keturiasdešimtmetį, sumažėja estrogeno kiekis, sukeldamas pokyčius ir skydliaukėje, ir kraujyje, todėl kyla apetitas. Pridėkime dar natūralų raumenų masės sumažėjimą (o tai reiškia mažiau kalorijas deginančios jėgos), žemą testosterono lygį – štai ir turime idealų receptą svorio priaugimui.

Nors hormonų lygį organizme pakeisti sunkoka, galima sumažinti neigiamą efektą. Reikėtų greitą, nesveiką maistą, kupiną tuščių kalorijų pakeisti į ląstelienos turinčius produktus. Ląsteliena ne tik padeda normalizuoti organizmo veiklą, ji padeda ilgesnį laiką jaustis sočiam. Vaisiai ir daržovės yra puikus ląstelienos šaltinis – kaip ir grūdai, pupos.

4. Jūs prarandate raumenų masę

Greičiausiai girdėjote frazę „raumenys sveria daugiau už lašinius“. Tiesa yra ta, kad raumenys sudegina daugiau kalorijų nei riebalai – beveik 3 kartus daugiau! Kaip ir minėta anksčiau, šita raumenų veikla sulėtėja – ne tik dėl amžiaus, bet ir dėl nenaudojimo. Ne veltui sakoma – arba naudok tai, arba prarasi.

Kovoti su visais šiais dalykais galima treniruotėmis. Kiekvienas priaugtas raumenų gramas pagerins medžiagų apykaitą, padėsiančią sudeginti daugiau kalorijų per dieną!


Produktai, susiję su šiuo straipsniu
Energetinė vertė, kcal Baltymai, g Angliavandeniai, g iš kurių cukrus, g Riebalai, g iš kurių riebalų rūgštys, g Skaidulos, g Natris (druska), g
ananasai2 1GO DŽIOVINTŲ VAISIŲ IR SĖKLŲ MIŠINYS 395 7,2 67,9 61,7 10,1 3,4 1,8 0,5
Razinos2 1GO DŽIOVINTŲ UOGŲ MIŠINYS 320 2,9 75,6 71,5 0,5 0 1,0 0
cashew2 1GO RIEŠUTŲ IR DŽIOVINTŲ VAISIŲ MIŠINYS 482 7 56,7 45,4 24,5 5,4 3,1 0,2
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.