Penkios nesiliaujančio emocinio valgymo priežastys
Dauguma žmonių mano, kad emocinį valgymą lemia nesugebėjimas susitvardyti, vis dėlto, daugybė stebėjimų parodė, kad dažniausiai viskas vyksta kiek kitaip. Štai penkios emocinį valgymą skatinančios priežastys:
Nestebėjimas
Emocinį valgymą gali tiesiogiai lemti nesuvokimas, kas ir kodėl valgoma. Toks nesąmoningas valgymas dažniausiai vyksta tada, kai pasisotinus vis dar nesustojama, nors kur kas geriau būtų buvę likučius atidėti į šalį. Panašiai veikia ir prieš akis padėti riešutai ar traškučiai, į kuriuos ranka krypsta nevalingai. To išvengti galima valgant lėtai ir sąmoningai atkreipiant dėmesį į tai, kas keliauja į burną.
Maistas – vienintelis malonumas
Daug žmonių, paklausti, ką jie jaustų, jei negalėtų persivalgyti, atsako, kad nebeturėtų tikslo. Dienos pabaigoje didelė dėžė ledų gali atrodyti atlygis už sunkią, varginančią darbo dieną. Įvairūs tyrimai atskleidė, kad cukrus ir riebalai į smegenis išskiria opiodus – tuos pačius, kurie randami kokaine, heroine ir kituose narkotikuose. Tad raminantys pojūčiai, užplūstantys suvalgius ledų ar kepsnį, yra iš tikrųjų fiziniai, o šiuos įpročius įveikti gali būti taip pat sudėtinga, kaip ir mesti narkotikus.
Išeitis galėtų būti rasti būdų save apdovanoti kuo nors be maisto ar kitų žalingų produktų. Šie „prizai“ negalės pilnavertiškai patenkinti, bet padės išmokti tvarkytis su sudėtingomis emocijomis.
Nemokėjimas patirti neigiamų jausmų
Mūsų kultūroje išmokstame vengti visko, kas verčia jaustis blogai. Deja, toks vengimas gali reikšti, kad pradedame kenkti patys sau. Negalėdami tvarkytis su emociniais iššūkiais gyvenime, galime tapti emocinio valgymo aukomis. Nors lengviau pasakyti nei padaryti, reikia mokytis patirti sudėtingus jausmus: išreiškiamas pyktis gal neeliminuos jo sukėlėjo, bet apsaugos nuo jausmų slėpimo nepageidaujamu elgesiu, pavyzdžiui, valgymas.
Neapykanta savo kūnui
Gali skambėti visiškai nelogiškai, tačiau neapykanta savo kūnui yra viena dažniausių emocinio valgymo priežasčių. Negatyvumas, gėda ir neapykanta retai įkvepia žmones imtis ilgalaikių pokyčių, ypač susijusių su savo kūnu bei savęs priėmimu. Daug žmonių teigia, kad nustos nekęsti savo kūno tada, kai pasieks pageidaujamą svorį, bet iš tiesų svarbu pirmiau nustoti nekentus savo kūno tam, kad galėtum reguliuoti svorį. Deja, ši priežastis – daugialypė, ir kiekvienas žmogus turėtų atrasti savąjį kelią.
Fiziologija
Leisti sau per daug išalkti ar per daug pavargti yra tiesiausias kelias į emocinį valgymą. Alkanas ir pavargęs organizmas siunčia stiprius signalus smegenims, kad reikia valgyti, tačiau mes nesame pasirengę tai daryti sveikai ir tinkamai. Tai galima išspręsti gana paprastai – gerai išsimiegokite, valgykite keletą kartų per dieną. Jei atrodo, kad neturite tam laiko, prisiminkite, kad tik taip galėsite įveikti emocinį valgymą.
Emocinis valgymas yra galingas būdas laikinai pabėgti nuo visų gyvenimo iššūkių. Norint ištrūkti iš šio rato, reikia pasišvęsti ilgai savianalizei, ieškoti vidinės stiprybės ar paramos šioje kelionėje.