Penkios slaptos svorio augimo priežastys

Nukrypus nuo sudaryto sveikos gyvensenos plano ir pernelyg dažnai besilepinant draudžiamu maistu, gali kilti nemalonus suvokimas, kad mėgstami džinsai tampa ankšti. Vis dėlto, jei sportuojate ir valgote sveikai, svorio augimo priežasčių reikėtų ieškoti kitur – kartais jos slypi netikėčiausiose vietose.
1. Madų vaikymasis
Staiga atsiranda ir dėl nežinomų priežasčių išpopuliarėja daugybė įvairiausių keistų dietų: vienos jų reikalauja visiškai atsisakyti angliavandenių, antros draudžia vakarieniauti po 18 val., kitos rekomenduoja valgyti tik žalią maistą. Taip keičiantis madoms, tampa nebeaišku, kas gi iš tiesų yra sveika, tačiau pagrindinė taisyklė – vengti tokių madingų dietų, o vietoje jų racioną sudaryti iš visų penkių maisto grupių.
2. Miego stygius
Intensyvi darbotvarkė dažnai atima iš mūsų kokybišką miegą: daugybė žmonių sportuoja, dirba, bendrauja su artimaisiais, miegui palikdami vis mažiau laiko, nes nežino, kad kelios papildomos miego valandos padeda mesti svorį. Kai trūksta miego, kūnas išskiria daugiau alkio hormono ir mažiau leptino, sotumo hormono. Rekomenduojama kiekvieną naktį miegoti eiti tuo pačiu metu ir vėlai vakare vengti kofeino, kad susireguliuotų hormonų veikla. Ramus ir ilgas miegas suteikia energijos, mažina irzlumą, tad nereikės griebtis šokolado plytelės.
3. Nevaldomas porcijų dydis
Blogai gali būti ne tik tai, ką valgome, bet ir kiek valgome – net jei maistas ir sveikas, valgyti jo nesveikais kiekiais negalima. Daugumai žmonių metant svorį, sudėtinga valdyti porcijų dydį – ilgainiui jos kažkodėl ima didėti.
Dar svarbiau yra valgyti tol, kol pajusite sotumą, o ne kol lėkštė liks tuščia. Jeigu namuose pasigaminus maisto jo lieka, geriau likučius užšaldyti kitam kartui ar nusinešti į darbą pietums.
4. Pateisinamas valgymas po treniruočių
Po sekinančios treniruotės dažnai galvojame, kad galima suvalgyti gabalėlį torto, kuris iš tiesų tampa tikra kalorijų bomba: žmonės yra linkę pervertinti treniruotėje sudegintų kalorijų skaičių. Po treniruotės apdovanoti save sveiku ar nesveiku kaloringu skanumynu gali reikšti, kad treniruotė praėjo veltui.
5. Cukrus netikėtose vietose
Kartais sveiku laikomame maiste, pavyzdžiui, salotų padaže ar liesame piene, yra pridėta cukraus, kuris, kitaip nei natūraliai maiste (pavyzdžiui, vaisiuose) esantys cukrūs, didina svorį. Dideli blogojo cukraus kiekiai gali stimuliuoti apetitą vietoje to, kad jį patenkintų, tad organizmas gali reikalauti dar daugiau saldaus maisto ir taip skatinti persivalgymą.
Kūno svoriui poveikį daro daugybė faktorių, be to, kiekvienas žmogus yra skirtingas ir visiškai normalu, kad svoris kasdien svyruoja. Jei aktyviai sportuojate, prižiūrite savo mitybą, tačiau svoris nepaliauja augti, kreipkitės į gydytoją, kad jis patikrintų, ar jūsų vartojami vaistai, netolerancija tam tikriems produktams ar hormonų pakitimai gali paveikti sveikatą ir svorio kontrolę.