Sveika mityba: kaip į dienotvarkę „įsprausti“ du papildomus valgymus?

shutterstock_141886198_plius

Daugelis žmonių Lietuvoje paklausti, kiek kartų per dieną valgo, atsakytų – tris: pusryčius, pietus ir vakarienę. Taip dažnas įpratome nuo vaikystės. Atėjus pavasariui dažnai girdime: „Artėja šiltasis metų sezonas, koreguosiu kūno formas, valgysiu kuo mažiau“. Profesionalūs dietologai pataria užuot radikaliai mažinus maisto porcijas ir retinant valgymus, per dieną valgyti…dviem kartais daugiau.

3 + 2 = ?

Į įprastą valgymo dienotvarkę įtraukti du papildomus valgymus? Neretam ši mintis atrodo kaip visą dieną nesibaigiantis valgymo maratonas. Tačiau dietologai atkreipia dėmesį  – valgyti reikia daugiau kartų, bet mažesnėmis porcijomis. Du papildomi valgymai turėtų įsiterpti tarp „rimtųjų“ – pirmasis tarp pusryčių ir pietų, antrasis – tarp pietų ir vakarienės.

Dar viena svarbi tokios mitybos taisyklė – valgyti maždaug kas 3 valandas, kasdien, griežtai tuo pačiu metu. Paskutinį kartą valgyti reiktų likus bent 2–3 valandoms iki miego. Nušlavus šaldytuvo lentynas prieš gulant miegoti, organizme sparčiai kaupsis riebalai.

Anot specialistų, valgymas vienodais intervalais skatina medžiagų apykaitą, subalansuoja cukraus kiekį organizme – taip kaupiasi mažiau riebalų, didėja sausoji raumenų masė. Be to, laikantis tokio valgymo režimo nebekankina alkio jausmas, kuris neretai skatina skrandį prikimšti „ko nors daug ir greitai“, dažnai – greitojo maisto.

Tiesa, iš pradžių kantrybės griežčiau organizuojant mitybą gali prireikti. Jei nesiryžtate pokyčiams, profesionalai pataria bent kelias dienas atidžiai pastebėti save iš šalies. Ar iki šiol valgėte tik tris kartus per dieną? Pavyzdžiui, grįžote po pietų į biurą, o kolega atnešė bandelių, kurias puolėte ragauti. Arba išeidami iš parduotuvės paskutinę minutę pagriebėte šokoladinį batonėlį, kurį sukrimtote vos įsėdęs į automobilį, nors namuose laukia vakarienė. Tokie, atrodytų, „nekalti“ nereguliarūs užkandžiavimai prilygsta vienam pagrindiniam valgymui, tačiau naudos organizmui neatneša.

Užkandžiai – per didinamąjį stiklą

Tad sprendimas valgyti keliais papildomais kartais daugiau gali būti ne toks skausmingas, nes galbūt jau tai darote – tik nereguliariai ir nekreipdami dėmesio į tai, ką dedate į burną. Norintiems maitintis ir jaustis sveikai dietologai pataria du tarpus tarp pagrindinių valgymų užpildyti ne šokolado batonėliais, bandelėmis, saldainiais ar bulvių traškučiais, o sveikais, daugiau naudingųjų medžiagų turinčiais užkandžiais – riešutais, džiovintais vaisiais, sėklomis.

Pavyzdžiui, bandelėje, kuria dažnai skaidriname savo popietes prie kavos, yra daug „tuščių“ kalorijų, o vitaminų ir mineralų – ypač mažai. Be to, ją suvalgę, jau po valandos ir vėl būname alkani. Todėl geriau rinktis riešutus ir džiovintus vaisius, kurie ne tik padeda numalšinti alkį, bet ir mūsų organizmui suteikia reikalingų vitaminų bei mikroelementų.

Dar viena svarbi penkių valgymų per dieną taisyklė – nedidelės maisto porcijos. Remiantis dietologų patarimais, kiekvienas iš trijų pagrindinių valgymų turėtų sudaryti maždaug po 500 kcal, o du papildomi užkandžiai – po 250 kcal.

Pastaruoju metu pasaulyje labai populiarūs riešutų, džiovintų vaisių ir sėklų mišiniai, kurie sudaromi remiantis dietologų rekomendacijomis, specialiai vienam užkandžiui. „Arimex“ 1GO linijos mišiniai sukurti taip, kad neviršytų 250 kcal limito, tačiau ilgam suteiktų ir protinės, ir fizinės energijos, be to, tiktų siekiantiems sulieknėti.

Tiesa, sveika mityba daugeliui asocijuojasi su natūraliu, tačiau prėsku, ne itin skonio receptorius lepinančiu maistu. Todėl svarbu atrasti tai, kas sveika ir neverčia aukoti valgymo malonumo. 1GO rinkinių sudėtyje yra anakardžių ir karijų riešutų, spanguolių, ananasų, moliūgų sėklų. Saujelė sveikų skanėstų greitai sukelia sotumo jausmą ir neleidžia patirti kartėlio: „Ir vėl skubėdamas prisivalgiau „nesąmonių“.

 

 

 


Produktai, susiję su šiuo straipsniu
Energetinė vertė, kcal Baltymai, g Angliavandeniai, g iš kurių cukrus, g Riebalai, g iš kurių riebalų rūgštys, g Skaidulos, g Natris (druska), g
Violetinio misinio sudetis 1GO DŽIOVINTŲ UOGŲ MIŠINYS (violetinis) 305 3,1 69 61 1,6 0,2 2,4 0,07
Razinos2 1GO DŽIOVINTŲ UOGŲ MIŠINYS 320 2,9 75,6 71,5 0,5 0 1,0 0
cashew2 1GO RIEŠUTŲ IR DŽIOVINTŲ VAISIŲ MIŠINYS 482 7 56,7 45,4 24,5 5,4 3,1 0,2
razinos golden Razinos "Golden" 324,0 2,5 78,0 50,6 0,0 0,2 1,0 0,1
spanguoles Džiovintos spanguolės 347,0 0,1 82,4 65,0 1,4 0,1 2,1 0,0
anakardziai_800plocio Anakardžių riešutai 609,0 23,3 24,1 6,0 46,0 8,4 3,0 0,02 (0,04)
karijos Karijų riešutai 729,0 9,0 12,0 5,0 71,0 7,0 3,0 0,0
Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.