Visa tiesa apie tai, kodėl sunku laikytis sveikos mitybos įpročių

vanduo Arimex

Turbūt, kiekvienas yra pajutęs, kaip ryžtas laikytis naujos taisyklės ima ir išgaruoja praėjus vos savaitei, po sau duoto pažado. Kodėl taip sudėtinga išsiugdyti gerų įpročių? Ką reikėtų daryti, kad geri siekiai virstų darbais, o rezultatai būtų apčiuopiami?

Gyvenimo tikslai nėra įpročiai

Verslininkas, rinkodaros specialistas ir knygų autorius Seth Godin yra pasakęs: „Tavo grandioziniai gyvenimo tikslai yra nuostabūs. Mes didžiuojamės, kad tu juos turi, tačiau gali būti, kad tie tikslai sukurti tik tam, kad atitrauktų tave nuo to, kas baugina labiausiai – kasdienių įpročių kaitos, kuri reikštų savęs suvokimo ir matymo perkūrimą.“

Vilčių ir svajonių turime visi (jei neturėtumėte, ko gero, neskaitytumėte šio straipsnio). Dažniausiai tikslai yra gana lengvai suvokiami: turėti svajonių kūną, būti sveikiems, jausti pagarbą iš savo kolegų, gerinti santykius su šeima ir draugais ar kt. Žinojimas, ko nori, gyvenimui suteikia tvirtumą ir tikslą, vis dėlto, kartais viltys ir svajonės gali sukliudyti iš tiesų tobulėti, jei mėginama apžioti daugiau nei pajėgiama. Dalijamės keliais pavyzdžiais:

  • Įkvėpti realybės šou, kuriame visi be vargo atsikrato antsvorio, skubame į sporto klubą, liejame prakaitą iki išsekimo ribos, o po to tris mėnesius praleidžiame bandydami atsigauti.
  • Nutarę parašyti knygą, savaitgalį praleidžiame rašydami, o pirmadienį vėl keliaujame į darbą, taip niekada nebegrįždami tęsti pradėto kūrybinio proceso.
  • Draugų kelionės stipriai motyvuoja iškeliauti ir patiems, tad susidėliojame kelionės aplink pasaulį planą. Deja, pamatę, kiek dalykų reikia apgalvoti, ir toliau sėdime namuose.

Labai dažnai užgaidos užvaldo aklai, ypač, kai stengiamasi vienu ypu išspręsti problemą vietoje to, kad būtų keičiamas smulkus įprotis. Tiesa yra paprasta – svajonės labai skiriasi nuo veiksmų, būtinų joms įgyvendinti. Tad kaip susikurti tvarių, nedidelių pokyčių, kurie galiausiai leis įvykti gyvenimą keičiančioms permainoms?

Svajoti plačiai, veikti pamažu

Įsivaizduokite kasdienius įpročius: dantų valymą, saugos diržų segimąsi, nagų kramtymą, – jie tokie maži, kad apie juos nė nesusimąstome ir darome automatiškai, tačiau jie sukuria veikimo šablonus. Juk tiesa, kad, norint susikurti naujų įpročių, geriausia imtis nedidelių pokyčių, kad smegenys galėtų sparčiai mokytis ir atkartoti?

O kas, jeigu vietoje to, kad apie gyvenimo tikslus galvotumėme kaip apie didingus, neįveikiamus dalykus, kuriuos pasiekti įmanoma tik esant tinkamam laikui, turint daugiau išteklių ar padarius pertrauką gyvenime, imtumėme juos suvokti kaip mažas, kasdienes elgsenas, kurias kartojame tol, kol sėkmė tampa nebeišvengiama?

Galbūt paaiškės, kad 20 kilogramų dingo ne dėl individualios, mokslininkų sudarytos dietos, reikalavusios beprotiškų valios pastangų, o dėl mažo ir lengvai kontroliuojamo įpročio – vandens gėrimo ar trumpų pasivaikščiojimų?

BJ Fogg, Stanfordo universiteto profesorius, viską puikiai apibendrino: „Jei pasodinsi reikiamą sėklą reikiamoje vietoje, ji augs be papildomų pastangų. Tai yra geriausia įpročių kūrimo metafora: „reikiama sėkla“ yra tas mažas įprotis, kurio sieki, „reikiama vieta“ – nuoseklumas, kuris privalo eiti po to. Tuo tarpu „pastangos“ yra motyvacijos skatinimas, kuri visiškai nesisieja su įpročių kūrimu – juos sieti yra klaidinga. Pasirinkęs tinkamą smulkų veiksmą ir jį nuosekliai palaikydamas, tu nebeturėsi savęs motyvuoti, kad jis augtų. Tai įvyks natūraliai, – kaip gera sėkla išauga geroje dirvoje.“

Puiku, tiesa? Mums įprasta stačia galva nerti į pokyčius, vos tik pakyla motyvacija, tačiau tai paskatina greitą žlugimą ir nusivylimą savo valia dėl nesėkmės. Į pokyčius turime žvelgti kaip į seklų vandenį: lėtai eiti gilyn, kol jau galėsime plaukti. Visiškai nesvarbu, ar turime tam motyvacijos.

Koncentruotis į gyvenimo būdą, ne į gyvenimo keitimą

Dažnai mus apsėda noras kardinaliai pakeisti savo gyvenimą, kai iš tiesų užtektų tiesiog naujo įpročio:

  • Ne numesti 20 kg, bet išgerti 8 stiklines vandens per dieną.
  • Ne nubėgti maratoną, bet bėgioti triskart per savaitę.
  • Ne uždirbti papildomus 10 tūkst. eurų kasmet, bet papildomai dirbti 5 val. kitame darbe.

Ar jaučiate skirtumą? Gyvenimo tikslai yra naudingi, nes suteikia veikimo kryptį, bet jie gali pareikalauti daugiau, nei sugebama suvaldyti. Kasdieniai įpročiai – smulkios, nuolat kartojamos rutinos – yra tiesiausias kelias svajones paversti realybe.

Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.