10 patarimų, kaip valgyti sąmoningai

Sveika mityba Arimex

Nesibaigiantis kalėdinio valgymo maratonas, riebūs ir saldūs Užgavėnių blynai, biure nuolat prisipildantis saldainių krepšelis ar viena po kitos netikėtai išdygstančios šventinės vakarienės… Nesvarbu, ar siekiate išvengti persivalgymo, antsvorio, sukontroliuoti cukrų kraujyje ar tiesiog turite kitų priežasčių – viliojančios progos skaniai pavalgyti labai apsunkina šių tikslų įgyvendinimą.

Vienas triukų, galinčių padėti šioje maisto karuselėje – sąmoningas valgymas. Tai mitybos praktika, kai kreipiamas ypatingas dėmesys į suvalgomą maistą bei valgymo procesui skiriamą laiką. Labai dažnai mūsų mintys klaidžioja kažkur toli: mąstome apie tai, kas įvyko prieš valandą, rūpinamės, kas nutiks rytoj ar jaudinamės dėl kitos savaitės darbų. Sąmoningumas padeda „pastebėti“ šias mintis ir palengva sugrąžina į esamąjį momentą – pavyzdžiui, leidžia mėgautis ne tik maistu, bet ir pačiu valgymo procesu.

Sąmoningumo naudą įrodė ir mokslininkai, aptikę sąsajų tarp sąmoningo valgymo ir pagerėjusių mitybos įpročių – toks valgymas netgi padeda spręsti rimtus mitybos sutrikimus ar išvengti persivalgymo, malšinant stresą ir sprendžiant bėdas.

Siūlome išbandyti 10 sąmoningo valgymo patarimų ir atrasti tinkamiausius sau:

1. Mąstykite

Prieš pradėdami valgyti sustokite ir minutę susimąstykite, kaip jaučiatės: skubate, nervinatės, jums liūdna, nuobodu, o gal esate alkanas? Aiškiai atskirkite, ko norite ir ko jums reikia. Viską apmąstę nuspręskite, ar norite valgyti, ką norite valgyti ir kaip.

2. Prisėskite

Nevalgykite skubėdami, atsisėskite, – jei vienu metu darysite daugybę kitų darbų, maisto neįvertinsite. Suvalgyto maisto kiekį sudėtinga pastebėti ir tada, kai valgote eidami ar paskubomis.

3. Išjunkite televizorių

Ar teko kada patirti jausmą, kai nukreipę žvilgsnį nuo televizoriaus, kompiuterio monitoriaus ar net telefono ekrano ir pažvelgę į lėkštę nustembate, kad ji jau tuščia? Taip atsitinka dėl elektroninių trukdžių, kurie okupuoja visą dėmesį ir „leidžia“ nekontroliuoti suvalgyto maisto kiekio.

4. Skaičiuokite porcijas

Venkite valgyti iškart iš pakelio ar dėžutės: taip ne tik lengviau persivalgyti, bet ir gerokai sunkiau mėgautis maistu, kai jis yra paslėptas.

5. Rinkitės mažesnę lėkštę

Kuo mažiau matysite, tuo mažiau norėsite. Mažos lėkštės padės kontroliuoti valgomo maisto kiekį – tai ypač aktualu lankantis furšetuose.

6. Padėkokite

Prieš valgį apmąstykite, kiek daug turėjo būti padaryta, kad maistas pasiektų jūsų lėkštę – juk net prie vienos daržovės patekimo į parduotuvės lentynas prisidėjo daugybė žmonių! Padėkoti derėtų ir kartu prie stalo sėdintiems artimiesiems.

7. Kramtykite 30 kartų

Pamėginkite maisto kąsnį kramtyti 30 kartų (tai reikėtų vertinti realiai – pavyzdžiui, avižinės košės nepavyks kramtyti nė 10 kartų). Palaukite, kol maistas atskleis savo skonį ir tik tada jį nurykite. Ši taktika taip pat leidžia nepersivalgyti, nes žarnynas spėja nusiųsti smegenims signalą, kad jau esate sotus.

8. Padėkite įrankius

Valgydami dažniausiai visą laiką rankose laikome įrankius – vos pradėdami kramtyti vieną kąsnį, jau ruošiame kitą. Pamėginkite po kiekvieno kąsnio stalo įrankius padėti į šoną ir jų nepaimti tol, kol galutinai nepasimėgavote skoniu ir nenurijote burnoje turėto maisto.

9. Išstokite iš „Švarių lėkščių klubo“

Daugelis mūsų augdami buvo mokomi nenueiti nuo stalo, kol nesuvalgė visko, kas yra lėkštėje. Šią taisyklę sulaužyti leidžiama – likučius galima susipakuoti išsinešimui ar paprasčiausiai palikti keletą paskutinių kąsnelių. Nors švaistyti maisto negalima, persivalgymas taip pat ne išeitis.

10. Mėgaukitės tyla

Kartkartėmis valgykite tyloje – leiskite mintims lengvai klajoti. Įvertinkite maisto konsistenciją, aromatą, skonį, kvapus, – mėgaukitės jų visuma. Žinoma, jei valgio metas – vienintelis laikas, kai kartu susirenka visa šeima, tokiu atveju sėdėti tyloje būtų gana keista. Galite visi kartu pamėginti tyloje praleisti pirmas 5–10 minučių – tai jus atpalaiduos ir lems teisingą likusio valgymo laiko toną.

Sąmoningumas ypač naudingas šventiniu laikotarpiu – tai gali paskatinti labiau vertinti tarpusavio santykius, ryšius su artimaisiais, o pats šventinis laikotarpis taip taps dar reikšmingesnis.

Naujienų užsisakymas
Jei ši informacija tau pasirodė naudinga, užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį ir gauk straipsnius šia tema tiesiai į el. paštą ar telefoną.